Dla dorosłych i seniorów

11 wrzesień 2023
Dorosłych użytkowników biblioteki zapraszamy przede wszystkim do Działu Udostępniania dla Dorosłych oraz do Filii nr 1.

Oferta książek i innych zasobów

Wszystkie nasze zasoby - książkowe i inne - można wyszukiwać korzystając z katalogu online Dolnośląskiego Zasobu Bibliotecznego wybierając bibliotekę Jawor.

Tradycyjne książki

Nic tak nie przyciąga do biblioteki, jak zapach tradycyjnej papierowej książki, którą można powolutku kartkować i cieszyć się tą chwilą.
Każdy dorosły ma inne preferencje czytenicze, ale mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie wśród całkiem sporej kolekcji książkowej.

• Książki beletrystyczne
    dla tych, którym czytanie sprawia po prostu przyjemność:
    - powieść obyczajowa
    - powieść historyczna
    - romans
    - kryminał, sensacja, horror
    - science-fiction i fantasy
    - poezja
  • Duże litery
    specjalne wydania książek dla tych, którzy chcą czytać pomimo niedoskonałości wzroku
  • Wielotomowe sagi
    dla tych, którym historia zawarta w jednej książce to zdecydowanie za mało
  • Literatura faktu
    o tych, którzy cenią to co prawdziwe, ukazujące rzeczywiste historie i wydarzenia:
    - biografie i autobiografie
    - pamiętniki i wspomnienia
    - reportaże
  • Książki popularnonaukowe
    dla ciekawych z natury oraz dla poszukujących informacji:
    - poradniki
    - przewodniki
    - opracowania
  • Regionalia
    dla lubiących dużo wiedzieć o miejscu, w którym żyją
  • Literatura podróżnicza
    dla planujących wyprawy - i bliskie i dalekie oraz dla chcących poznawać świat, choćby tylko na kartach książek:
    - przewodniki i opracowania
    - relacje z podróży
  • Książki do nauki języków
    dla pragnących umieć się porozumieć z całym światem:
    - podręczniki
    - słowniki
    - książki dwujęzyczne
  • Publikacje muzyczne
    dla tych, co im w duszy gra i śpiewa:
    - materiały do nauki gry na różnych instrumentach
    - nuty
    - śpiewniki
    - książki o muzyce i muzykach

Pozostałe zasoby

Oprócz tradycyjnych książek w bibliotece dostępne są też inne zbiory:
  • Audiobooki
    wersje audio książek z wielu różnych kategorii beletrystyki, w tym także lektury szkolne
  • Filmy
    filmy animowane oraz fabularne, często nagradzane, polskie i zagraniczne
  • Muzyka
    płyty zespołów i piosenkarzy solowych, przekrój różnych gatunków muzycznych, w tym także muzyka klasyczna
  • kody dostępu do platformy tysięcy ebooków i audiobooków
  • kody dostępu do największej w Polsce czytelni on-line podręczników akademickich i książek naukowych
  • dostęp do portalu ze zbiorami Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących, stanowiącymi cały przekrój dziedzin i epok, m.in. najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii
  • portal prezentujący cyfrowe wersje dawnych i współczesnych publikacji z regionu

Oferta usług

Dla wszystkich poszukujących materiałów do pracy lub rozwijania swoich pasji i zainteresowań proponujemy zestawienia bibliograficzne.
Prośbę o przygotowanie potrzebnego zestawienia można kierować z odpowiednim wyprzedzeniem do pracownika Czytelni.

Dla prawdziwych poszukiwaczy swojej lektury pomocą mogą slużyć wypożyczenia międzybiblioteczne. Dzięki tej usłudze możemy sprowadzić do nas zbiory z innych bibliotek i udostępnić je czytelnikowi.

Dla czytelników, któym ograniczenia ruchowe bądź zdrowotne nie pozwalają osobiście odwiedzać biblioteki, oferujemy usługę Książka na telefon.

Zawsze dobrze jest być na bieżąco, a w XXI wieku komputer i Internet to już codzienność.
W każdym dziale znajduje się stanowisko komputerowe z dostępem do internetu oraz niezbędnym zestawem programów. W razie kłopotów z obsługą zawsze można liczyć na pomoc.

W wielu życiowych sytuacjach może przydać się możliwość skanowania, drukowania oraz kserowania.
Usługi są dostępne w Czytelni oraz w Filii nr 1.

Oferta wydarzeń

Wszystkie wydarzenia organizowane przez bibliotekę można na bieżąco znaleźć w kalendarzu wydarzeń.

Dla książkoholików proponujemy spotkania w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki (DKK).
Spotkania DKK to okazja do rozmów, wymiany przemyśleń, czy doświadczeń czytelniczych w gronie pasjonatów czytania.

Bibliotekę odwiedzają czasami goście specjalni. Są wśród nich zarówno autorzy książek, czy ilustratorzy, ale także inne ciekawe osoby z różnorodnych dziedzin życia, m.in.: pasjonaci historii, podróżnicy.
Takie spotkania autorskie czy spotkania z ciekawym człowiekiem mogą być niezwykle interesujące i pozwalają poszerzach swoje horyzonty na różne tematy.