Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Spacerkiem po... wystawie "ROSENTHAL jakiego nie znacie"


29 listopad 2023
Grudniowy spacerek po Jaworze zawiedzie nas do muzeum na wystawę czasową "ROSENTHAL jakiego nie znacie. Unikatowa porcelana, ceramika i szkło z kolekcji Marka Wojtczuka".

Wszystkich chętnych do zwiedzania wystawy zapraszamy w środę 13 grudnia na godzinę 11:00 przed siedzibę muzeum przy ul. Klasztornej.
Po wystawie oprowadzi nas jej kuratorka - Anna Grynszpan, kustosz Muzeum Regionalnego w Jaworze.

Klasyczna i stylowa porcelana z manufaktury Rosenthal swą wyrafinowaną stylistyką i legendarną już jakością zachwyca użytkowników od ponad 130 lat. Dziś delikatne filiżanki i bogato zdobiona zastawa stały się synonimem luksusu.
Historia tej jednej z najbardziej znanych fabryk porcelany na świecie, sięga swoimi korzeniami 1879 roku, kiedy w Zamku Erkersreuth (niedaleko Selb w Bawarii) powstała malarnia porcelany. Założyciel marki, Philipp Rosenthal od początku zakładał, że porcelana powinna reprezentować niebanalny styl życia. Dlatego po dziś dzień firma produkuje nie tylko zastawę i elementy wyposażenia stołu (również srebro i szkło), ale także wyszukane dekoracje dla wnętrz.
W ciągu ponad stuletniej działalności Philipp Senior i Philip Rosenthal Junior zaprosili do współpracy najwybitniejszych twórców swoich czasów. Głośne nazwiska artystów, śmiałe projekty, a jednocześnie dbałość o tradycję zapewniły Rosenthalowi status nie tylko firmy projektującej przedmioty codziennego użytku, ale miejsca, w którym powstawały i nadal powstają dzieła sztuki.

Prezentowana w jaworskim muzeum wystawa pokazuje nowoczesne wzornictwo i stylistyczną oryginalność w ponad pięćdziesięciu obiektach z serii limitowanych.
Są to talerze wazony oraz obiekty artystyczne zaprojektowane przez wybitnych autorów, których różniło niemal wszystko – narodowość, ekspresja, styl, źródła inspiracji. Wśród nich znaleźli się między innymi Jean Cocteau, Ernst Fuchs, Bjørn Wiinblad, Karl Lagerfeld, Salvador Dali, Andy Warhol, Otto Herbert Hajek.
Ta różnorodność wśród twórców zaowocowała niezwykle bogatą, wielowymiarową kolekcją, którą można oglądać w jaworskim muzeum.

Fragment plakatu wystawy - fragment ozdobnego półmisku