Wielkanocna jaworska kiełbaska

27 marzec 2024
Przed Wielkanocą sięgnęliśmy do korzeni kulinarnych tradycji regionu - odkrywaliśmy na nowo jaworską kiełbaskę.

Miasto Jawor przypominna przed świętami o wyjątkowym mięsnym wyrobie, który kiedyś był dumą naszego miasta. W środę, 27 marca na rynku miała miejsce akcja promocyjna tego wędliniarskiego specjału. A my w bibliotece na zajęciach porozmawialiśmy o niej z mieszkańcami Domu Pomocy Spoełecznej.

Podczas spotkania można było usłyszeć o burzliwych dziejach Dolnego Śląska i Jawora, i kiełbasce jaworskiej, która uświetniała stoły Berlina i Europy.
Rozmawialiśmy również o tradycjach, rytuałach, wierzeniach, tych dawno zapominanych i tych nadal kultywowanych, a związanych z tym szczególnym czasem w roku – nadejściem wiosny, odrodzeniem życia. Poczynając od pożegnania zimy Marzanną aż do krakowskiej „Rękawki” we wtorek po Wielkiejnocy, dzień po dniu podążaliśmy szlakiem znaczeń i symboli nagromadzonych przez pokolenia w naszej narodowej kulturze.