Jak to ze zbożem było

26 październik 2023
Październikowe zajęcia dla grup osób ze szczególnymi potrzebami poświęcone były tematowi zboża.

Zboża znane były ludzkości od bardzo dawna. Naukowcy przypuszczają, że już 10 tys. lat p.n.e. na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, na terenach tak zwanego „żyznego półksiężyca” (współczesna Syria i Palestyna) uprawiano odmiany jęczmienia i pszenicy nad brzegami rzek. Przedtem zaś zbierano zboża rosnące dziko - do dziś można spotkać je w okolicach Jerycho, nad brzegiem Jordanu.

Na spotkania do biblioteki zaprosiliśmy podopiecznych Domu Seniora oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej. Rozmawialiśmy z nimi o zbożu, historii jego uprawy i o jego znaczeniu w kulturze.
Słuchaczami były dwie odmienne wiekowo grupy, dwudziestolatkowie i seniorzy. Okazało się, że różnica międzypokoleniowa jest ogromna.
Dla młodszych wiele czynności związanych z tradycyjnym zbiorem zbóż jest abstrakcją, dla ludzi w sile wieku, koszenie, młócka, robienie powrósła, zwożenie zboża wozem drabiniastym jest życiowym doświadczeniem.