Narodowe Czytanie "Nad Niemnem'" Elizy Orzeszkowej

11 wrzesień 2023
W sobotę 9 września odbyła się 12 odsłona Narodowego Czytania. W tym roku czytaliśmy powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

Narodowe Czytanie to akcja ogólnopolska, zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w 2012 r. i kontynuowana przez Prezydenta Andrzeja Dudę.
Pierwszą lekturą Narodowego Czytania był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, w zeszłym roku zaś czytaliśmy „Ballady i romanse” także Adam Mickiewicza.
Przedsięwzięcie ma na celu promowanie czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury, a także wzmocnienie kulturowej i narodowej tożsamości Polaków.

W tegorocznym głośnym czytaniu powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w bibliotece zaprezentowała się młodzież z Grupy Teatralnej "Wernisaż": Katarzyna Mroczek, Joanna Boczula, Maria Sawczuk, Julia Maryniak, Karolina Kasprzyk, Emma Gotowska, Przemysław Biel. Do wyzwania dołączyły także radne miasta Jawora, panie: Małgorzata Świderska i Monika Kopeć, oraz lokalne artystki - panie: Halina Włodarczyk - poetka, Halina Łuba - artystka ludowa oraz inni miłośnicy literatury polskiej.