Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Spacerkiem po... młynie Hilberta


17 luty 2023
Miłośnicy historii i jej tajemnic uczestniczyli w środę 15 lutego w wyjazdowym spacerze, podczas którego poznaliśmy sekrety Młynu Hilberta w Dzierżoniowie.

Pomysł był kontynuacją styczniowego spotkania na temat młynów i piekarni dawnego Jawora.
Młyn Hilberta w Dzierżoniowie jest jedną z najciekawszych atrakcji regionu Gór Sowich. Wspaniale zachowany budynek i przedwojenne maszyny zachwycają zwiedzających.

Podczas oprowadzania, które trwało ok 1,5 godziny usłyszeliśmy o historii młyna i rodzinie, która go założyła, a także o jego pracy oraz procesie powstawania mąki.
Początki tego najpiękniejszego z Muzeów Techniki sięgają lat 40. XIX wieku. Młyn w 1868 roku zbudowali bracia Carl Sigismund Hilbert i Gottlieb Hilbert. W latach 30. XX wieku młyn został rozbudowany i zmodernizowany.
Przez pierwsze 10 lat po II wojnie światowej młyn Hilberta był w zarządzie Armii Czerwonej, a w kolejnych latach był użytkowany przez zmieniające się przedsiębiorstwa państwowe.

Co ciekawe, dzierżoniowski młyn pracował do końca 2016 roku bez modernizacji i istotnych zmian w wyposażeniu.
Jest to obiekt kompletny, w pełni zachowany. Wspaniale obrazuje poziom rozwoju techniki młynarskiej z lat 30. XX wieku, a dzięki działalności Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego na Śląsku jest dziś dostępny dla zwiedzających.

Wizyta w tak dużym obiekcie przemysłowym spotkała się z dużym entuzjazmem „spacerowiczów’. Była to gratka dla miłośników techniki.

Bardzo dziękujemy panu Jakubowi Lemńskiemu za uwiecznienie wyjazdu na zdjęciach, które publikujemy poniżej.

Zdjęcie ze spaceru po młynie Hilberta w Dzierżoniowie