Robisz przegląd szafy? Zanim coś wyrzucisz, sprawdź czy nie można wykorzystać tego inaczej. My uszyliśmy woreczki sensoryczne.

W dzisiejszych czasach wszelkie działania proekologiczne są bardzo ważne i potrzebne. Stąd też nasz pomysł na promowanie kreatywnego wykorzystania niepotrzebnych już ubrań czy materiałów. Mogą z nich powstać np. woreczki sensoryczne.

Być może niektórzy z nas pamiętają jeszcze szkolne woreczki gimnastyczne. Starszym mogą kojarzyć się z nieprzyjemnym klęczeniem na grochu, jednak w rzeczywistości przeznaczone były do bardziej przyjemnych i pożytecznych rzeczy. Używało się ich na lekcjach wychowania fizycznego jako przedmiotu do rzucania, albo noszenia na głowie podczas pokonywania toru przeszkód. Wykorzystywane były również podczas zajęć rehabilitacyjnych i ćwiczeń korekcyjnych.

Dzisiaj triumf święcą woreczki sensoryczne. Różnią się one od swoich poprzedników przede wszystkim celem - mają pobudzać wszystkie zmysły wspierając rozwój integracji sensorycznej. Są wykonywane z materiałów o zróżnicowanej fakturze i różnorodnym wypełnieniu. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i kreatywności.
Niewątpliwie wielką zaletą woreczków sensorycznych jest też fakt, że można je wykonać samemu i na dodatek niewielkim nakładem finansowym. Nie zajmują też wiele miejsca.
Zabawy z własnoręcznie uszytymi woreczkami dają dużo frajdy i zapewniają wspaniałą pomoc w rozwoju dziecka. Mogą być doskonałym stymulatorem dotyku. Pomagają ćwiczyć liczenie, nazwy kolorów, skupienie i równowagę. Dzięki nim można uzyskać całą gamę różnorakich bodźców, zarówno dotykowych, wzrokowych, jak i słuchowych. Są po prostu wielofunkcyjną zabawką pobudzającą wszystkie zmysły.

W Filii nr 1 zrobiliśmy w szafach porządki i z niepotrzebnych już materiałów powstały woreczki sensoryczne, które wykorzystamy podczas przyszłych zajęć. Naszą instrukcję, jak własoręcznie uszyć taki woreczek, zamieściliśmy na Facebooku. Poniżej można zobaczyć, jak nasi czytelnicy poradzili sobie z tym zadaniem.