Mała książka - wielki człowiek

13 maj 2022
We wrześniu 2018 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworze przystąpiła do kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” dofinansowywanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Akcja "Mała książka - wielki człowiek" wystartowała w 2017 r. w ramach akcji pilotażowej rozpoczętej w grudniu. Ponad 100 tys. nowo narodzonych dzieci otrzymało Wyprawki Czytelnicze w 360 szpitalach w całej Polsce. W roku 2018 ruszył drugi etap kampanii, skierowany do przedszkolaków i ich rodziców, w którym do akcji mogły włączyć się również biblioteki publiczne. Dzięki temu każdy 3-latek, który odwiedził naszą bibliotekę został obdarowany specjalnie przygotowanym pakietem Wyprawki Czytelniczej.
Od roku 2019 program został rozszerzony i objął także pozostałe grupy wiekowe przedszkolaków.

W wyprawce dzieci mogą znaleźć Kartę Małego Czytelnika oraz wyjątkową książkę „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb dzieci i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych.
Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostaje uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
Dzięki akcji dziecko poznaje ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostaje pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

W wyprawce znajduje się też coś dla rodziców – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomina o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Od października 2022 w kampanii są również wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. A wszystko po to, aby pomóc dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polskimi bibliotekami i literaturą. Wspólne czytanie to przecież nie tylko wspaniała zabawa i rozwój w wielu obszarach, ale też budowanie poczucia bezpieczeństwa i przynależności do wspólnoty – rodzinnej i lokalnej.

Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie http://wielki-czlowiek.pl/.

Logo kampanii społecznej "Mała Książka - wielki człowiek"