Rok 2019 otwieramy wystawą prezentującą wybrane okładki płyt winylowych, których twórcami są znani polscy artyści plastycy.

Czarna płyta winylowa na szarym tle

Smutny papier przemysłowy długo jeszcze straszyłby z półek salonów płytowych, gdyby nie Alex Steinwess. W 1938 roku ten wówczas 23-letni nowojorski grafik nakłonił włodarzy wytwórni Columbia, by nijaką brązową kopertę – uniwersalne etui ochronne wszystkich winyli – zastąpili czymś nieco bardziej urozmaiconym. Barwny obraz – argumentował – wyróżni się na półkach. Ściągnie uwagę klientów. Zrekompensuje koszty. Brzmiało rozsądnie. Dlatego na próbę kopertę albumu “Smash Song Hits” duetu Rodgers & Hart postanowiono ozdobić kolażem broadwayowskich neonów. W ciągu paru miesięcy obroty Columbii wzrosły o osiemset procent...

Od tego czasu tworzenie okładek do płyt urosło do samodzielnej dziedziny sztuki. Artyści myślą nieszablonowo, a każdą okładkę potrafią zmienić w dzieło sztuki, które chętnie oprawiłoby się w ramy i powiesiło na ścianie. Często krótki rzut oka na okładkę wystarczy, by rozpoznać przynajmniej jej twórcę, ale także wykonawcę oraz wytwórnię. Ci bowiem często konsekwentnie budują wokół swych okładek aurę równie wyrazistą, jak ta, która otacza brzmienie ich płyt, a barwa, czcionka, obraz: to rodzaj wizualnego śpiewu.

Na wystawie przedstawione są okładki płyt ze zbiorów biblioteki, których autorami są wyjątkowo zdolni polscy graficy, ilustratorzy i designerzy. Dzięki nim płyty z muzyką stają się jeszcze bardziej wyjątkowe. Wśród twórców są: Eryk Lipiński, Andrzej Pągowski, Jerzy Flisak, Waldemar Świerzy, Szymon Kobyliński, Edward Lutczyn, Andrzej Mleczko czy Krzysztof Skain May.

Eryk Lipiński (1908 -1991) - polski karykaturzysta, satyryk, dziennikarz, grafik, autor plakatów i ilustracji książkowych, tekstów kabaretowych i felietonów, książek o karykaturze i satyrze, także scenograf. Założyciel tygodnika satyrycznego „Szpilki” i Muzeum Karykatury. Współpracował także z innymi polskimi wydawnictwami periodycznymi: „Przekrojem”, „Przeglądem Kulturalnym”, „Trybuną Ludu”, „Panoramą”, „Zwierciadłem” i „Expressem Wieczornym”.

Andrzej Pągowski (1953 - ) - jeden z najbardziej znanych polskich grafików i plakacistów. Zajmuje się szeroko pojętą grafiką użytkową. Wykonywał projekty plastyczne dla kampanii reklamowych, zajmował się również grafiką komputerową. Opracowywał graficznie magazyn "Moda", miesięcznik "Playboy" - edycja polska. W 1990 r. założył Studio P [Agencja Reklamowa], a w 2002 firmę KreacjaPro [Agencja Reklamowa].

Waldemar Świerzy (1931 - 2013) -  polski artysta plakatu, jeden z najlepiej rozpoznawanych grafików w Polsce i na świecie. Współtwórca polskiej szkoły plakatu, profesor projektowania plakatu w Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie. Oprócz plakatów tworzył znaczki pocztowe, ilustracje do książek, a także okładki płyt i czasopism. Jako wystawiennik przygotowywał oprawy graficzne dla polskich pawilonów na Międzynarodowych Targach m.in. w Nowym Jorku, Lipsku, Wiedniu, Casablance i w Poznaniu.

Jerzy Flisak (1930 - 2008) - polski rysownik, ilustrator, autor plakatów, scenograf. Jeden z najwybitniejszych autorów polskiego plakatu, ilustrator. Jego rysunki były publikowane m.in. w „Szpilkach”, „Świerszczyku”, Płomyczku, „Polityce”, tygodniku „Świat”, „Przeglądzie Kulturalnym”. Był autorem wielu plakatów filmowych. Zajmował się również scenografią i filmem animowanym. Współpracował ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Szymon Tadeusz Kobyliński (1927 - 2002) - polski grafik, rysownik, karykaturzysta, satyryk, historyk, scenograf (głównie teatralny, ale także i filmowy), a także jeden z prekursorów polskiego komiksu. Był także eseistą i pisarzem oraz autorem programów telewizyjnych i radiowych. Popularyzował polską kulturę oraz historię. Był znawcą broni i barwy Wojska Polskiego, broni białej oraz zbroi. Zilustrował ok. 300 książek oraz wydał 20 własnych. Jest m.in. autorem portretów uzupełniających Poczet królów i książąt polskich Jana Matejki.

Edward Lutczyn (1947 - ) - polski artysta plastyk. Znany z rysunków satyrycznych, karykatur i ilustracji oraz plakatów, zarówno skierowanych do najmłodszych, jak i do dorosłych. Współpracował z wieloma magazynami, takimi jak „Gazeta Wyborcza”, „Playboy”, „Przekrój”, „Reader’s Digest”, „Świerszczyk”, „Wiedza i Życie”. Zajmuje się także m.in. projektowaniem plakatów, pocztówek, okładek płyt. Zilustrował przeszło 130 książek, jego prace były wystawiane wielokrotnie w Polsce i za granicami kraju.

Andrzej Mleczko (1949 - ) - polski rysownik, satyryk i scenograf, znany przede wszystkim jako autor publikowanych w prasie rysunków satyrycznych. Od 1971 roku rozpoczął współpracę z pismami polskimi i zagranicznymi, gdzie opublikował już ponad 10000 swoich grafik i rysunków. Wystawiał swoje prace na 134 wystawach indywidualnych w Polsce i 21 za granicą. Równocześnie zajmuje się grafiką warsztatową, plakatem, ilustracją książkową, rysunkiem, malarstwem, a także sporadycznie scenografią.

Krzysztof Skain May (1953 - ) - polski malarz, rysownik, grafik, scenograf, autor tekstów. Projektuje okładki płyt, kaset, plakaty, ilustracje, książki, programy. Wykonuje malarstwo ścienne i aranżację wnętrz. Współprace z teatrami realizując blisko 40 spektakli w różnej formie. Ilustrował i redagował graficznie gazety : „Non Stop”, „Mój Świat”, „Na Przełaj”, „Mała Ulicznica”, „Mać Pariadka”, „Sztandar Młodych”, „Przegląd”, „Ulica Wszystkich Świętych”, „Czarny Krzyż”, „A-Tak”, „Alter”, „Leń”, „Rozbrat”, „B1”, „Alter Ego”, „Kalendarz Szalonego Małolata”.

Tags: wystawamuzyka