Człowiek od wieków, z pokolenia na pokolenie, przygotowywał swoją domową apteczkę ziołowej pierwszej pomocy.Teraz ta umiejętność zanikła, a warto do niej wrócić. Dlatego  zapraszamy na spotkanie ze specjalistą z zakresu zielarstwa i tradycji zielarskich poświęcone praktycznym zastosowaniom ziół w życiu codziennym, które odbędzie się w czwartek 25 października o godzinie 16:00 w sali spotkań przy Wypożyczalni.

Fragment plakatu wydarzenia - zioła w pojemnikach i na łyżkach na stole

Rośliny wytwarzają różne substancje chemiczne aby wzrastać i przeżyć oraz aby ochronić się przed insektami, zwierzętami lub po to, aby zwabić pszczoły do kwiatu w celu jego zapylenia. Wszystkie wymienione właściwości ziół wykorzystywane są przez człowieka od tysiącleci w ziołolecznictwie. To właśnie zioła od wieków pełnią istotną rolę w prewencji zdrowotnej.
Zdrowie jest odbiciem harmonii w naszym organizmie. Dobroczynne działanie ziół polega na wzmocnieniu naszego układu odpornościowego tak, aby ten był silny, kiedy zetknie się z niesprzyjającymi czynnikami, które mogą go osłabić wywołując chorobę. Dzięki swoim właściwościom to zioła były podstawą dbania o zdrowie człowieka od pokoleń. Mowa tutaj o naszych codziennych problemach, takich jak bóle głowy, grypa, przeziębienia, gorączki, a nawet ciągle trwające choroby, do których się już przyzwyczailiśmy, np. typowe: „łamanie w kościach”.

W trakcie spotkania będzie można uzyskać bardziej szczegółowe informacje o działaniu poszczególnych ziół i mieszanek ziołowych na nasze zdrowie, o tym, czy każdy może je stosować i w jaki sposób oraz jak przechowywać zioła i jak je przygotowywać.