We wtorek 23 października gościć będziemy w Filii nr 1 Edwarda Łysiaka. Autor podczas spotkania zaplanowanego na godzinę 17:00 opowie o niezwykle skomplikowanych relacjach polsko-ukraińskich i o poświęconej im swojej beletrystycznej powieści "Kresowa opowieść". Jej najnowszy III tom we wrześniu trafił w ręce czytelników.

Zdjęcie Edwarda Łysiaka

Temat Ukrainy i relacji pomiędzy nami i naszym wschodnim sąsiadem jest wciąż emocjonujący. Mówi się o nich dużo, jednak większość komentarzy ogranicza się do ogólnych stwierdzeń, które dużej części Polaków nie rozjaśniają tego obrazu. Tymczasem historia od wieków splatała losy naszego narodu z narodem ukraińskim. Polacy i Ukraińcy byli dla siebie sąsiadami, dzielili ze sobą swą codzienność, zawiązywali między sobą przyjaźnie, miłości. W momencie, gdy do głosu dochodziła polityka, wszystko się zmieniało. Miejsce wyższych uczuć zajmowały: niechęć, wrogość, zawiść, nienawiść. Strach.
Książka Edwarda Łyciaka to historia, która rzadko kiedy jest przywoływana na lekcjach. Opowieść, którą każdy powinien przeczytać.
Pan Edward zbierał materiały do swej powieści około 10 lat. Słuchał wspomnień, relacji, spisywał pieśni ludowe, wierzenia, obyczaje. Z tego powstał rzetelny, autentyczny obraz ówczesnej rzeczywistości. Taki, jakiego nie ukaże nam żadna lekcja historii, żadne naukowe źródło. Pisarz przybliża nam szerokie tło stosunków polsko- ukraińskich, ogrom okrucieństwa zbrodni ludobójstwa, jakie miały miejsce w latach 1943/44 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. 

Tę skomplikowaną polsko-ukraińską historię ostatnich 80. lat chciałem przedstawić rzetelnie, zgodnie z prawdą historyczną, ale w formie beletrystycznej. Tak powstała "Kresowa opowieść". (...)
Bohaterowie (...) zabierają Czytelnika do miejsc, gdzie ciągle słychać szum Prutu i Czeremoszu, gdzie kiedyś echo powtarzało melodie grane na trembitach, a płajami huculskich połonin cichutko przemykał głos sopiłek watahów i wiwczarów. Powieść pokazuje tradycje, zwyczaje, sąsiedzkie relacje, przyjaźnie, miłości, ale i dramat obu nacji wynikający z walki ukraińskich nacjonalistów o niepodległą Ukrainę, mówi o eksterminacji Żydów galicyjskich.
KRESOWA OPOWIEŚĆ jest także podróżą do krainy Łemków i przybliżeniem kulisów akcji Wisła. Powieść przedstawia życie przesiedleńców na Ziemiach Zachodnich w powojennym XX leciu, oraz pokazuje źródła i przejawy współczesnego nacjonalizmu na Zachodniej Ukrainie.

Edward Łysiak  absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej, długoletnim pracownikiem Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych we Wrocławiu. Obecnie jest na emeryturze. Interesuje się stosunkami polsko-ukraińskimi, szkutnictwem i żeglarstwem. Jest pomysłodawcą i współautorem projektu „Łączy nas wspólna historia”, zrealizowanego w latach 2006 – 2007, ukierunkowanego na poznanie się, współpracę i bezpośrednie kontakty młodzieży ze szkół w Gminie Oborniki Śląskie i na ukraińskim Pokuciu. Jest także orędownikiem pamięci o ofiarach zbrodni ukraińskich nacjonalistów, ale też polsko-ukraińskiego pojednania i nie przypisywania zbrodni OUN/UPA całemu narodowi ukraińskiemu.