Nasza jaworska biblioteka zakwalifikowała się do projektu Instytutu Książki skierowanego do dzieci w wieku 3 lat i ich rodziców „Mała książka – Wielki Człowiek”.

Fragment plakatu akcji "Mała Książka - Wielki Człowiek"

Żyjemy w dynamicznych czasach, otoczeni infosferą, gdzie nawet treści kulturalne, wymagające uważności i skupienia serwowane są w zbyt dużym tempie. Na szczęście coraz częściej inspirujemy się modą na slow life, celebrując uważny styl życia, dostrzegając najbliższe otoczenie, doceniając dobre towarzystwo. Czemu zatem nie wprowadzić mody na celebrację czasu spędzanego z dziećmi, treści czytanych książek, atmosfery bliskości i towarzystwa literackich przyjaciół? Właśnie taki model proponuje Instytut Książki w projekcie „Mała Książka – Wielki Człowiek”, skierowanym do trzylatków i ich rodziców.

Zachęcamy do oglądnięcia filmów zamieszczonych na stronie http://wielki-czlowiek.pl/multimedia/.

Od września na trzylatków odwiedzających bibliotekę wraz z rodzicami będą czekały Wyprawki Czytelnicze oraz Karty Małego Czytelnika.
Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze.
Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.
Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Pilotażowy projekt dla trzylatków startujący we wrześniu 2018 roku rozpoczyna nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Po wielkich sukcesach projektu bookstartowego na oddziałach położniczych w całej Polsce teraz wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze otrzymają nie tylko rodzice nowo narodzonych dzieci w szpitalach, ale także trzylatki, które odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji.
Projekt nawiązuje do kampanii proczytelniczych realizowanych na całym świecie, a zapoczątkowanych w 1992 r. przez brytyjską fundację BookTrust.

Zachęcamy do śledzenia strony internetowej projektu http://wielki-czlowiek.pl/ oraz profilu na Facebooku https://www.facebook.com/malaksiazkawielkiczlowiek.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak