Na początku marca w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości zapraszamy na projekcje filmu "Z dala od orkiestry".

Fragment plakatu filmu

Zaplanowane są dwie projekcje - 1 marca o godzinie 16:00 dla dorosłych oraz 5 marca o godzinie 10:00 dla młodzieży.

"Z dala od orkiestry" to dokumentalny film w reżyserii Rafaela Lewandowskiego. Jest to 86-minutowa, wielowątkowa opowieść o niezwykłej historii Zygmunta Lubicz Zaleskiego. Stanowi fascynujący powrót do świata zanikających wartości, jest świadectwem pięknych, zanikających tradycji i, tak dziś rzadkiego, szacunku dla wiedzy i autorytetów.

Zygmunt Lubicz Zaleski (1882-1967) to poeta, pisarz, tłumacz, krytyk literatury, sztuki, muzyki, doktor filozofii i literat.
Zmuszony do emigracji z powodów politycznych, w 1914 roku rozpoczął ożywioną działalność jako wykładowca języka polskiego we Francji. Zapoczątkował wykłady, które stały się zalążkiem pierwszej polonistyki we Francji. Po wybuchu wojny zaangażował się w Polski Ruch Oporu we Francji, stanął na czele Polskiego Czerwonego Krzyża niosącego pomoc uchodźcom oraz został prezesem Towarzystwa Opieki nad Polakami. Aresztowany 19 marca 1943 przez Włochów i wydany Niemcom po okrutnych przesłuchaniach został wywieziony do obozu w Buchenwaldzie. Po wojnie i powrocie z obozu postanowił pozostać z rodziną we Francji, gdzie zorganizował akcję pomocy dla polskiej młodzieży uniwersyteckiej znajdującej się na emigracji.
Był bardzo czynnym literatem, wykładowcą uniwersyteckim, sekretarzem generalnym Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Działał na wielu płaszczyznach: społecznej, politycznej, naukowej propagując kulturę i dobre stosunki polsko-francuskie. Zaleski przecierał szlaki na emigracji, pomagał polskim naukowcom, był żarliwym orędownikiem polskich spraw we Francji.