Corocznie w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Filozofii. Z tej okazji w prezencie dla wszystkich miłośników mądrości, i nie tylko, Ibuk Libra przygotował prezent - książkę miesiąca. Jest nią "Ekspresem z Sokratesem" Erica Weinera. 

Fragment plakatu promującego książkę miesiąca od Ibuk Libry

Filozofujemy z tych samych powodów, dla których podróżujemy. Pragniemy ujrzeć rzeczywistość z innej perspektywy. Odkryć nowe sposoby na życie. Poczuć zdumienie. Znaleźć ukryte piękno.

„Ekspresem z Sokratesem” to pełna wrażeń podróż intelektualna śladami niektórych z największych myślicieli w historii – od Epikura i Marka Aureliusza, przez Konfucjusza i Gandhiego, po Nietzschego, Schopenhauera i Simone de Beauvoir.
Podróżując pociągiem (a jest to środek komunikacji najbardziej sprzyjający zadumie), Eric Weiner objeżdża świat, zatrzymując się w miejscach związanych z filozofami i filozofowaniem – od Grecji po Chiny, od Stanów Zjednoczonych po Indie – po drodze rozmyślając o życiowych lekcjach, których uczą nas wielcy myśliciele przeszłości. Jego cel to odkryć na nowo pierwotny sens filozofii – nie jako domeny abstrakcyjnych, niepraktycznych rozważań, lecz jako terapii duszy, która uczy nas, jak wieść bardziej znaczące, bardziej szczęśliwe życie.

Eric Weiner po raz kolejny zachwyca polotem, znajdując złoty środek między lekkim stylem, wartką narracją i przenikliwą refleksją.

Tytuł dostępny na IbukLibra jako prezent do 30 listopada.