Dnia 30 września po raz kolejny będziemy gościć w naszej bibliotece Artura Zygmuntowicza. O godzinie 18:00 zapraszamy na prelekcję „Historia powieści kryminalnej jako gatunku” oraz promocję książki „Śmierć na zamku Eichenwald” - pierwszego kryminału w dorobku autora.

Fragment okładki  książki Artura Zygmuntowicza "Śmierc na zamku Eichenwald"

Artur Zygmuntowicz to pisarz, który obecnie mieszka we Wrocławiu, ale pochodzi z Krasnosielca i znaczną część życia spędził w Białymstoku. Pisanie jest dla niego spełnianiem chłopięcych marzeń.

Jego książki do tej pory można zaliczyć do literatury faktu, bądź reportaży podróżniczych. Zadebiutował w roku 2016 książką poświęconą Polsce Wschodniej - „Ziemia o ludzkiej twarzy”. Rok później ukazały się jego „Piłeczki w palcach żonglerów” – książka ukazująca kulisy funkcjonowania korporacji farmaceutycznych w Polsce. Sam autor przez dwadzieścia lat pracował w tej branży i poznał system od środka. Jego dwie kolejne publikacje to „Białoruś imperium kontrastów” oraz „Gruzja dla niezdecydowanych”. Obie powstały na podstawie materiałów zebranych przez autora podczas podróży do tych krajów, w tym rowerowych. Książka „Białoruś imperium kontrastów” wyróżniona została nagrodą im. Stanisława Szwarc-Bronikowskiego w konkursie na książkę podróżniczą roku.

Tym razem autor debiutuje jako twórca kryminału. Centrum akcji książki „Śmierć na zamku Eichenwald” jest niewielki zamek we wsi Dąbrowa (przed wojną Eichenwald) w Kotlinie Jeleniogórskiej. Konserwator zabytków, Mateusz Nowak w świeżo wyremontowanym zamku, tuż przed uroczystym otwarciem obiektu znajduje w swoim gabinecie zwłoki Sylwii Gądeckiej, współpracującej z nim wykładowczyni historii sztuki, a przy okazji córki prominentnego przedsiębiorcy i polityka. Czy borykającemu się z problemami osobistymi komisarzowi Jakubowi Brodzkiemu uda się rozwikłać zagadkę morderstwa?
Tego na spotkaniu na pewno się nie dowiemy, za to będzie można posłuchać o tym, skąd się wzięły kryminały, jak ewoluowała ich forma i dlaczego warto je czytać.

Po spotkaniu będzie możliwość nabycia książek autora wraz z autografem w promocyjnych cenach.