Jak co roku, nasza biblioteka przyłącza się do akcji Noc Bibliotek. W tym roku jest to już VI wydanie tej ogólnopolskiej akcji, która odbędzie się w sobotę 10 października pod hasłem „Klimat na czytanie”.

Plakat akcji "Noc Bibliotek 2020"

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania, podczas którego zachęcamy do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku.

Oficjalna inauguracja akcji z udziałem pisarzy i artystów odbędzie się w sobotę o godzinie 19:00 na profilu Facebook Noc Bibliotek. W programie m.in.:
- hymn „Klimat na czytanie” napisany specjalnie na Noc Bibliotek 2020 przez Jacka Cygana, słynnego autora piosenek i ambasadora fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”,
- wiersz Doroty Masłowskiej będący pochwałą różnorodności świata pochodzący ze wstępu do książki „Psikusy”,
- spotkanie i warsztaty online z Wojciechem Mikołuszką, autorem książki „Wojtek”,.

W związku z udziałem naszej biblioteki w akcji Noc Bibliotek 2020, udostępniony nam został film towarzyszący - "Jakub, Mimmi i gadające psy" w reż. Edmundsa Jansona.
To oparta na niewydanej jeszcze w Polsce książce koprodukcja łotewsko-polska w reżyserii Edmundsa Jansonsa, która otrzymała nagrodę jury dziennikarzy Kwiat Paproci na Festiwalu Kino Dzieci 2019 „za empatyczne, wrażliwe i atrakcyjne artystycznie ukazanie historii, która zaskakuje oryginalnością, a zarazem porusza ważne współczesne problemy kulturowe i cywilizacyjne świata dzieci i dorosłych”.
Dla pierwszych 100 czytelników, którzy będą chcieli obejrzeć film "Jakub, Mimmi i gadające psy", prześlemy link i hasło. Wystarczy się do nas zgłosić osobiście lub mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Film będzie dostępny tylko w weekend, w dniach 9-12 października.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Klimat na czytanie”, co naprowadza nas na tematykę - ekologiczne i nie tylko…
W ramach akcji planujemy realizację krótkiego filmiku, którego głównymi bohaterkami będą znane już naszym czytelnikom Pola I Lola.
Zapraszamy na nasz profil facebookowy, gdzie chcemy zaprezentować autorską bajkę związaną z tematyką proekologiczną, która będzie opowiedziana w formie teatrzyku kamishibai. Dodatkową zachętą do obejrzenia nagrania i włączenia się aktywnie do udziału w Nocy Bibliotek, będzie rap przygotowany specjalnie na tę okazje i wykonany przez nasze dwie bohaterki. Do współpracy zaprosimy przedszkolaki i pierwszoklasistów, którzy poza obejrzeniem nagrania, będą mogli, w miarę swoich chęci i możliwości, 'rapująco' odpowiedzieć Poli i Loli.

Zachęcamy również do sięgania po książki z naszej specjalnie przygotowanej „Klimatycznej Półki Bibliotecznej” , a także zapraszamy do udziału w zabawie, która polega na poszukiwaniu „Miejsc z Klimatem”, gdzie można zaczytać się w ulubionej lekturze.

Swoimi działaniami chcemy również 'zarazić' naszych czytelników „Klimatem regionalnym”. Dlatego zapraszamy wszystkich chętnych na seanse pokazujące co działo się w Jaworze.
W sobotę 10 października od godziny 10:00 do 14:00, w sali spotkań przy Wypożyczalni dla Dorosłych oraz w Filii nr 1, prezentowane będą na życzenie wybrane filmy KINO KREDO w reżyserii Janusza Kredoszyńskiego. To archiwalne kroniki Jawora z lat lat 80-tych ubiegłego wieku, które świetnie oddają klimat naszego miasta w tamtych czasch.