Zgodnie z decyzją premiera oraz wytycznymi Biblioteki Narodowej podjęliśmy przygotowania do wznowienia naszej działalności. Będzie to jednak działalność w ograniczonym zakresie. Data otwarcia biblioteki jest uzależniona od zgody organizatora i konsultacji z sanepidem. Planujemy otwarcie 6 maja.

Kartka z informacją "Przygotowujemy się do otwarcia"

Otwarcie biblioteki związane jest z wdrożeniem dodatkowych procedur, które zapewnią zwiększenie bezpieczeństwa pracowników biblioteki oraz jej użytkowników. Procedury oparte są o zalecenia Ministerstwa Rozwoju w konsultacji z Głównym Inspektoratem Sanitarnym zawarte w „Wytycznych dla funkcjonowania bibliotek w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce”.

Na razie uruchomione zostanie jedynie wypożyczanie książek z zachowaniem dodatkowych obostrzeń. W związku z obowiązkiem poddania 14-dniowej kwarantannie wszystkich zwracanych do biblioteki zbiorów, nie będzie też możliwości wolego dostępu do półek. Nadal zamknięte pozostaną czytelnie, w tym czytelnie komputerowe.

Jak zatem będzie wyglądać wizyta w bibliotece?

Każdy czytelnik, który będzie chciał wypożyczyć książki lub inne zbiory musi wcześniej złożyć swoje zamówienie w bibliotece. Można to zrobić samodzielnie, korzystając ze swojego konta czytelnika na stronie Dolnośląskiego Zasobu Bibliotecznego – www.dzb.pl, drogą mailową lub telefonicznie. Będą działały dwa punkty odbioru zamówionych zbiorów.

Zamówienia i odbiór zbiorów z biblioteki głównej przy pl. Seniora 4:
- telefonicznie – 76 870-26-02 lub 514-499-246

Zamówienia i odbiór zbiorów z filii biblioteki przy ul. Moniuszki 10:
- telefonicznie – 76 870-47-36 lub 514-601-311

Zamówienia będą realizowane już od poniedziałku 4 maja z terminem odbioru w chwili otwarcia biblioteki.
Czytelnikom, którzy nie mają dostępu do Internetu lub mają trudności z obsługą swojego konta czytelnika na stronie www.dzb.pl, polecamy kontakt telefoniczny z naszymi bibliotekarzami, którzy znają preferencje czytelnicze naszych użytkowników, a także mogą sprawdzić w katalogu, czy dana pozycja znajduje się naszych zbiorach i czy jest dostępna.

Wizyta w bibliotece będzie się ograniczać do odbioru wcześniej zamówionych zbiorów.
W punkcie odbioru przebywać może jedna osoba.
Dla seniorów istnieje możliwość dostarczenia wybranych książek do domu.

Zwrot książek odbywać się będzie wyłącznie poprzez trezor (wrzutkę), który znajduje się w ścianie biblioteki przy pl. Seniora, a w przypadku zbiorów z filii – w wyznaczonym tam miejscu w godzinach otwarcia biblioteki.

Regulowanie należności względem biblioteki odbywać się będzie na dotychczasowych zasadach, czyli gotówką. Niestety nie dysponujemy terminalem płatniczym.
Jest także możliwość zapłaty przelewem na nasze konto (nr 89 2030 0045 1110 0000 0219 7590). Wcześniej należy skontaktować się w tej sprawie z biblioteką, a w tytule przelewu koniecznie podać swoje imię i nazwisko.

Na początek biblioteka będzie otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:30 do 17:00.