W czwartek 26 marca w sali spotkań przy Wypożyczalnimiało mieć miejsce kolejne spotkanie z dietetykiem - Kaliną Szczepańską. Tym razem o herbacie i jej właściwości. Niestety informujemy o przełożeniu tego spotkania na późniejszy termin.

Fragment plakatu spotkania z Kaliną Szczepańską "Czas na herbatę" - filiżanki z różnymi rodzajami herbat

Herbata jest napojem spożywanym przez ponad połowę ludności na świecie. Jej orzeźwiający, niepowtarzalny smak i aromat poznano już około 5 tys. lat temu. Od tego czasu jest też ceniona za swoje korzystne dla człowieka właściwości.

Herbata to napar przyrządzany z liści i pąków grupy roślin należących do rodzaju kamelia. Jej smak i aromat zależą od wielu czynników.  Przede wszystkim od warunków, w jakich ona dojrzewała oraz sposobu jej późniejszej obróbki i procesu fermentacji liści.
Istnieje wiele rodzajów herbaty. Najpopularniejsze z nich to herbata czarna, zielona, biała, pu-erh (czerwona), ulung (niebieska), aromatyzowana i prasowana.

Niewielu z nas wie, że herbata może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie, a także na urodę. Głównymi składnikami chemicznymi herbaty są substancje bioaktywne, biopierwiastki i substancje mineralne.
Jeżeli chcemy cieszyć się jej dobroczynnymi właściwościami, warto się trochę więcej o niej dowiedzieć.

Kalina Szczepańska jest dietetykiem klinicznym. Po ukończeniu studiów postanowiła otworzyć gabinet dietetyczny w rodzinnym mieście, ponieważ widziała rosnące zapotrzebowanie na tego typu usługi. W społeczeństwie widać bowiem coraz częściej osoby z problemami żywieniowymi, takimi jak nadwaga lub otyłość, czy też choroby dietozależne: cukrzyca, insulinooporność, nadciśnienie.