W piątek 30 sierpnia odwiedzi nasze miasto niezwykły gość. Na otwarcie wystawy „Zachować w pamięci” i spotkanie z naszymi czytelnikami przybędzie świadek i uczestnik Powstania Warszawskiego - Zbigniew Grochowski.

Zdjęcie Zbigniewa Grochowskiego

Spotkanie odbędzie się w ramach obchodów 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

O godzinie 12 na jaworskim rynku odbędzie się otwarcie wystawy plenerowej "Zachować w pamięci" prezentujące fragmenty wspomnień osób, które żyły w tamtych czasach, i wybrane zdjęcia ukazujące różne aspekty wojny. Wśród prezentowanych zdjęć znajduje się także fotografia wykonana przez Zbigniewa Grochowskiego, warszawskiego powstańca, którego bronią był aparat fotograficzny.
Po otwarciu wystawy zapraszamy do sali spotkań przy Wypożyczalni, gdzie o godzinie 12:30 Zbigniew Grochowski opowie o swoich wspomnieniach z czasów wojny.

Zbigniew Grochowski urodził się 31 sierpnia 1926 w Lublinie. Po wybuchu wojny, uciekając przed wywózką na Syberię wraz z rodziną przeniósł się z Brześcia do Warszawy, gdzie przeżył okupację. W Warszawie na tajnych kompletach ukończył gimnazjum i przystąpił do Szarych Szeregów, biorąc udział w akcjach małego sabotażu i fotografując niemieckie obiekty i uliczne egzekucje. Pierwszy miesiąc Powstania Warszawskiego spędził na Starym Mieście przy ulicy Sapieżyńskiej 10, pod przybranym nazwiskiem Stefan Zabłocki. Po upadku Starówki, wraz z ewakuowaną ludnością cywilną, trafił z matką i bratem do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie, a następnie w głąb Rzeszy, na roboty do niemieckiego gospodarstwa rolnego.
Po wojnie zamieszkał w rodzinnym Lublinie. Na początku lat 50 skierowano go do pracy w Legnicy, gdzie mieszka do dziś.