Ułatwienia dostępu

Skip to main content

DKK - Marek Hłasko - Piękny dwudziestoletni


11 kwiecień 2024
Zapraszamy na najbliższe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki "Wieża ciśnień", na którym przypomnimy sobie postać i twórczość Marka Hłaski.

Na spotkanie zapraszamy 17 kwietnia na godzinę 11:00 do sali spotkań przy Wypożyczalni.

Marek Hłasko jest jednym z literackich patronów roku 2024. 14 stycznia przypadła 90. rocznica jego urodzin.
Niesłusznie kojarzony jest tylko z burzliwym i tragicznym życiem osobistym.

Hłasko urodził się 14 stycznia 1934 roku w Warszawie. Zadebiutował jako dwudziestolatek „Bazą sokołowską”. Dla wielu jednak jego opus magnum pozostaje wydany w 1956 roku zbiór opowiadań „Pierwszy krok w chmurach”, który przyniósł mu rozgłos.
W roku 1958 twórca 'na chwilę' poleciał do Paryża, z którego, jak się okazało, do Polski już nie wrócił. Opublikowane bowiem nakładem Instytutu Literackiego we Francji „Cmentarze” zamknęły mu drogę powrotu do ojczyzny, rozpoczynając jego emigracyjną epopeję. Ta tułaczka, zaowocowała takimi dziełami jak: „Sowa, córka piekarza”, „Wszyscy byli odwróceni”, „Drugie zabicie psa”, oraz wspomnieniami „Piękni, dwudziestoletni”.

Proza Hłaski nieraz została przeniesiona na ekran – na podstawie jego twórczości powstały m.in. filmy „Zbieg” Stanisława Jędryki, „Baza ludzi umarłych” Czesława Petelskiego czy „Pętla” Wojciecha Hasa z pamiętną rolą Gustawa Holoubka.

Parlamentarzyści, uzasadniając swoją decyzję o wyborze pisarza na jednego z patronów roku 2024, podkreślili, że potrafił on „nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną, dzięki czemu jego twórczość ma wymowę uniwersalną”, a „swą bezkompromisową postawą, także wobec komunistycznej rzeczywistości, przyciągał do siebie pokolenia w różnych zakątkach świata”.

Zdjęcie Marka Hłasko na tle obdrapanej ściany