Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Irena Jarocka - życie i twórczość


09 marzec 2023
W czwartkowe popołudnie 30 marca zapraszamy na prelekcję słowno-muzyczną Jana Edwarda Czachora poświęconą Irenie Jarockiej.

O życiu i twórczości piosenkarki opowie Jan Edward Czachor.
Zapraszamy na godzinę 17:00 do sali spotkań przy Wypożyczalni. Wstęp wolny.

Irena Jarocka dla wielu osób jest ikoną i pierwszą damą polskiej piosenki. Charyzmatyczna, wrażliwa, obdarzona głosem o unikalnej, ciepłej barwie, bezbłędnie trafiającym do serc słuchaczy.
Jako piosenkarka debiutowała na festiwalu opolskim w 1965, ale za swój faktyczny debiut uważała udział w 1968 roku na festiwalu w Sopocie kiedy zaśpiewała piosenkę „Gondolierzy znad Wisły” i otrzymała wyróżnienie za interpretację.

Na jej koncie jest wiele płyt wydanych w Polsce i za granicą oraz dziesiątki przebojów. Znana jest z występów scenicznych pełnych dynamiki, energii i bliskiego kontaktu z publicznością. Na koncertach śpiewała utwory w ośmiu językach, w różnych stylach: od popu, przez rock, country, french chanson, broadway aż po jazz.
Śpiewała u boku takich gwiazd jak Mireille Mathieu, Charles Aznavour, Michael Legrand, zespół ABBAczy Michael Bolton. Nagrywała płyty dla największych wytwórni na świecie.
Kto nie zna „Wymyśliłam Cię”, „Motylem jestem” „Gondolierów znad Wisły”, „Kocha się raz”, „Nie wrócą te lata” czy „Odpływają kawiarenki”.

Irena Jarocka próbowała także swoich sił jako aktorka. U boku serialowego Stefana Karwowskiego zagrała piękną kusicielkę i piosenkarkę Irenę Orską w kinowym hicie „Motylem jestem, czyli romans czterdziestolatka, a w Teatrze Polskim w Waszyngtonie, grała z powodzeniem w sztuce Sławomira Mrożka „Piękny widok”.

Irena Jarocka z okładki swojej płyty "Małe rzeczy"