Krzysztof Nowakowski - Psim zaprzęgiem przez życie

20 kwiecień 2023
Za oknem soczysta bujna majowa zieleń, a my dla kontrastu proponujemy wyprawę do mroźnego świata bieli. A w dodatku psim zaprzęgiem...

Gościem naszej biblioteki będzie Krzysztof Nowakowski - marzyciel, sportowiec oraz maszer, czyli człowiek podróżujący psim zaprzęgiem. Mąż i ojciec. Razem z żoną Darią od niemal siedemnastu lat podróżuje w ten sposób przez życie, organizując wyprawy w rejony polarne i startując w najdłuższych wyścigach psich zaprzęgów w Europie.

W dniu 11 maja pan Krzysztof poprowadzi dwa spotkania. Jedno w godzinach dopołudniowych dla grup szkolnych, a drugie o godzinie 17:00 w sali spotkań przy Wypożyczalni dla wszystkich chętnych.
W trakcie spotkań podróżnik zabierze uczestników w swój świat i opowie o fascynującej i surowej przyrodzie Dalekiej Północy, o relacjach człowieka ze zwierzętami i resztą natury, o psich zaprzęgach, a także o realizacji marzeń i pasji.

Początkiem zmagań pana Krzysztofa z Daleką Północą był rok 2010. To wówczas dwa psio-ludzkie zespoły prowadzone przez Darię i Krzysztofa objechały dookoła największe europejskie jezioro położone za kołem polarnym, Inarijarvi. Trzysta kilometrów pokonali w trzy dni. Od tamtego czasu odbyli wiele wypraw, przeżyli mnóstwo przygód i zostawili wiele śladów psich łap i płóz sań w Arktyce.
Doświadczenia te stały się źródłem i tematem książek Krzysztofa. Jak dotąd wydał ich dwie. Pierwsza to podróżnicza pod tytułem „23 kilometr”, natomiast druga książka przeznaczona jest dla dzieci, co nie zmienia faktu, iż dorośli także ją czytają, a nosi tytuł „Lapońska przygoda Mai”.
Obecnie Krzysztof Nowakowski kończy pracę nad trzecią swoją książką oraz przygotowuje się do kolejnej wyprawy za koło polarne.

Po spotkaniach będzie można zakupić od autora książki wraz z dedykacją.

Wydarzenie jest organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek 2023.

Krzysztof Nowakowski ze swoim psim zaprzęgiem