Jarosław Szczyżowski i jego przewodniki emocjonalne

02 wrzesień 2022
W czwartek 22 września o godzinie 17:00 gościem w naszej bibliotece będzie Jarosław Szczyżowski - przewodnik górski i nie tylko...

Jarosław Szczyżowski pochodzi z Jeleniej Góry. Wędrówki po okolicznych szczytach rozpoczął od wycieczek z rodzicami, a obecnie jest spełnionym przewodnikiem sudeckim.
Pasjonuje się historią Dolnego Śląska, etnografią, dawnymi kultami i wierzeniami. Gra na instrumentach pierwotnych i etnicznych, uwielbia teatr i literaturę. Wszystkie te aspekty łączy będąc animatorem niebanalnej turystyki.

Pan Jarosław jest również autorem przewodników emocjonalnych, które nie są klasycznymi przewodnikami, lecz mają za zadanie poprowadzić czytelnika po miejscach nieoczywistych, pełnych tajemnic i ciekawej historii.
Przewodniki opowiadają historię Miedzianki - małego miasteczka „widmo" położonego w Sudetach Zachodnich, które praktycznie zniknęło z mapy świata oraz Kowar i ich podziemnego świata.

"Miedzianka. Przewodnik po mieście, którego nie ma" opisuje miejsca, zdarzenia i sytuacje, które przenoszą czytelnika w całkiem nieodległy świat, gdy miasto powstawało, rozwijało się, a potem zostało zrujnowane. A wszystko za sprawą górnictwa rud miedzi, srebra, cynku i uranu.

Drugi przewodnik: „Taniec na uranie", to w pewnym sensie kontynuacja wątku pierwszego. Czytelnik odbywa podróż w czasie - zostaje zabrany do podziemnego świata Kowar, w którym jeszcze nie tak dawno wydobywano uran. Atmosfera gęstnieje, gdy dowiadujemy się o sprawach objętych niegdyś ścisłą tajemnicą państwową. Jej złamanie groziło nawet śmiercią.

Okładki książek Jarosława Szczyżowskiego "Miedzianka. Przewodnik po mieście, którego nie ma" i "Taniec na uranie" na tle panoramy Kowar