Oszczędzanie energii i zmiana godzin pracy

02 styczeń 2023
Biblioteka jako jednostka sektora finansów publicznych zobowiązana została nowymi przepisami do ograniczenia zużycia energii elektrycznej.

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2127), biblioteka zobowiązana została do ograniczenia zużycia energii elektrycznej na poziomie 10 % w miesiącu grudniu 2022 oraz całym roku 2023.

W wyniku analizy wielkości zużycia energii elektrycznej całościowo oraz z podziałem na miejsce i sposób jej poboru w naszej bibliotece zostały określone realne możliwości jej ograniczenia. Są to:

• ograniczenie oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego do niezbędnego minimum,
  • ograniczenie pracy stanowisk komputerowych poprzez wyłączanie nieużywanych komputerów,
  • racjonalne korzystanie z urządzeń technicznych (drukarki, skanery, ksero) oraz z urządzeń AGD (czajniki, lodówki),
  • racjonalne korzystanie z ogrzewania,
  • ograniczenie liczby organizowanych imprez,
  • zmiana dni i godzin pracy biblioteki,
  • monitorowanie zużycia energii elektrycznej.

Aby zminimalizować skutki zmian dla czytelników, ograniczyliśmy pracę biblioteki w dniach i godzinach o najniższej frekwencji odwiedzin.
Z tego powodu skróciliśmy godziny pracy od poniedziałku do piątku jednocześnie je ujednolicając oraz podjęliśmy decyzję o pracy tylko w niektóre soboty.

Godziny pracy biblioteki od stycznia 2023

• poniedziałek
  • wtorek
  • środa
  • czwartek
  • piątek
  • sobota (robocza)

Soboty robocze

Z pracy w soboty została wyłączona Czytelnia. Jednak po wcześniejszym umówieniu jest możliwość skorzystania z jej zasobów i usług.

Soboty robocze w bibliotece głównej przy placu Seniora oraz te w filii przy ulicy Moniuszki zostały ustalone na różne terminy, aby czytelnicy mieli większe możliwości skorzystania z biblioteki w tym dniu.
Lista sobót roboczych wraz z ich lokalizacją będą podawane na każdy kolejny miesiąc z wyprzedzeniem.

Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na wyrozumiałość.
Ilustracja komunikatu - błękitna świecąca żarówka na ciemnym tle