Na spotkanie z Janem Baczmańskim autorem monografii „Sokolniki. Bohaterska wieś” przybyło wiele osób z sokolnickim rodowodem obecnie mieszkających w naszym regionie.

Zdjęcie ze spotkania z Janem Baczmańskim

Poznaliśmy historię królewskiej wsi, jej tradycji i kultury. Autor przybliżył historię powstania książki, równie dramatyczną jak historia wsi, o której opowiada. Wzruszającym momentem było spotkanie po 73 latach dwojga przyjaciół ze szkolnej ławy. Jak mówi przysłowie : „Góra z góra się nie zejdzie, a człowiek z człowiekiem zawsze”.

Książka stanowi wzruszający pomnik pamięci o minionych czasach i ludziach. Należy pokreślić że ukazała się na 100-lecie Odzyskania Niepodległości pod patronatem medialnym Semper Fidelis - wydawnictwo Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Szczególnym aspektem działalności towarzystwa jest upamiętnianie losów Polaków żyjących na Kresach przed 1945r.

Monografia Sokolnik jest świadectwem prawdy dokumentującym świat, który przeminął, ale trwa w ludzkiej pamięci. Autorowi udało się zgromadzić wiele cennych informacji w oparciu o dawne publikacje czy źródła archiwalne. Trwa nieustanna rekonstrukcja fragmentów rzeczywistości odbudowywanej z ludzkiej pamięci oraz z wypisów ze starych publikacji.

Jan Baczmański, historyk-amator, ma najważniejszą cechę, przesłanie: ocalić od zapomnienia historię Sokolnickich Bohaterów, przekazać współczesnej młodzieży „jako przykład patriotyzmu, heroizmu i wszelkich cnót, którymi wykazali się ich rówieśnicy z tamtych lat”.
Autor zwrócił się z prośbą o przekazywanie informacji, zdjęć, materiałów znajdujących się w domowych pieleszach. Trwają prace nad drugą książką już liczniejszego grona redakcyjnego.

Na zakończenie spotkania biblioteka otrzymała od pana Jana dwie książki: "Sokolniki. Bohaterska wieś” oraz drugą książkę autora - „70 lat pszczelarstwa na Dolnym Śląsku”.