W tym roku rozpoczęliśmy w bibliotece cykl spotkań pozwalający poznać różne religie i kultury świata. Założeniem cyklu jest poznawanie, przełamywanie przesądów i zrozumienie wyznawców różnych religii i kultur.

Zdjęcie ze spotkania z dr Markiem Kamińskim "Kościół Zielonoświątkowy bez tajemnic"

Pierwsze spotkanie odkryło 'tajemnice' Kościoła Zielonoświątkowego. Dzięki dialogowi prowadzącego spotkanie pastora Marcina Jankowskiego i biskupa dr Marka Kamińskiego uczestnicy spotkania poznali odpowiedzi na wiele pytań łamiących stereotypy.

Ruch zielonoświątkowy nie jest ruchem jednorodnym – na całym świecie istnieje kilkaset denominacji pentekostalnych, które różnią się między sobą zarówno w kwestii doktryny, jak i w sposobie praktykowania wiary. W Polsce największą z nich jest Kościół Zielonoświątkowy zarejestrowany od 1988 r.

Zielonoświątkowcy szczególnie podkreślają zstąpienie Ducha Świętego na apostolów w pierwszym chrześcijańskim dniu ZIelonych Świąt oraz kontynuację dzieła Ducha Świętego po nawróceniu. Stąd też wywodzi się termin określający ten ruch religijny. Inną nazwą jest „pentekostalizm”. Wyraz pochodzący od greckiego słowa pentekoste, czyli „pięćdziesiąt” i nawiązujący do pierwszej Pięćdziesiątnicy po zmartwychwstaniu Jezusa, w czasie której miało miejsce Zesłanie Ducha Świętego na Apostołów.

Zainteresowanych tematem zapraszamy do lektury książki dr Marka Kamińskiego „Kościół Zielonoświątkowy w Polsce w latach 1988-2008. Studium historyczno-ustrojowe”.