W tym roku, już po raz kolejny, Jawor gościł objazdowy festiwal filmowy Watch Docs. W dniach 27 i 28 projekcje filmowe miały miejsce między innymi w naszej bibliotece.

Watch Docs to jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Każdego roku na festiwalu pokazywanych jest blisko siedemdziesiąt światowej klasy filmów.
Watch Docs to wspólne przedsięwzięcie wiodącej polskiej organizacji obrony praw człowieka – Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz największego w Europie Środkowej i Wschodniej interdyscyplinarnego centrum sztuki – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

W naszej bibliotece projekcje festiwalowych filmów odbywały się od godzin porannych do wieczora.
Uczestnikami dopołudniowych pokazów i dyskusji byli uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych, technikum i liceum. W repertuarze znalazły się takie filmy, jak: „Detektywi prawdy” Anji Reiss o nowych technologiach w służbie praw człowieka, „Oczekiwanie" Emil’a Langballe - dramat afgańskiej nastolatki oczekującej wraz z rodziną na deportację z Danii, „Puszcza Białowieska. Jesteśmy” Roberta Kowalskiego portretujący aktywistów, „Zostaw ją!” Rudolfa Robaka - reportaż z akcji blokowania harwesterów w Puszczy Białowieskiej oraz krótkie filmy Jan’a  Ijäs’a: Odpady nr 2: Wraki, Odpady nr 3: Bum, Odpady nr 5: Tratwa Meduzy.
Dorośli widzowie  wieczorami mieli okazję obejrzeć filmy „Jeszcze jutro” Jiana Fana, o chińskiej poetce z porażeniem mózgowym, oraz „Ryzyko” Laury Poitras, o  Julien’ie Assange. Na specjalnym seansie dla seniorów pokazaliśmy film„Gruba” Marii Zmarz-Koczanowicz, portret trzech nietuzinkowych kobiet – pracownic kopalni węgla kamiennego.