Wrześniowy „Spacerek po Jaworze” tym razem zaprowadził nas do Muzeum Regionalnego. Mieliśmy niepowtarzalną okazję obejrzeć wystawę czasową "Drogi do niepodległości. Czyn i pamięć", związaną z obchodami 100-lecia niepodległości Polski.

Poprzez archiwalia dotąd niepublikowane poznaliśmy niełatwą drogę naszego narodu ku wolności.

Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów dra Wojciecha Lizaka, szczecińskiego kolekcjonera i antykwariusza. Obok map sztabowych i ilustracji mundurów wojskowych eksponowane są fotografie, urzędowe afisze i ogłoszenia, rysunki obrazujące codzienne życie w trudnych dniach oraz inne archiwalia.
Na wystawie prezentowane są rarytasy, które nie ujrzały światła dziennego. Są nimi publikacje opatrzone autografami Józefa Piłsudskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Po wystawie oprowadził nas zaprzyjaźniony kustosz muzeum Mirosław Szkiłądź, który, jak zawsze, potrafił zainteresować naszych spacerowiczów.