W sobotę, 8 września, wraz z wybiciem 12 godziny i zainicjowaniem Narodowego Czytania  w Warszawie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudę, także w Jaworze rozpoczęło się  głośne czytanie w kameralnej sali spotkań naszej biblioteki.

W tym szczególnym roku, obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, lekturą Narodowego Czytania była powieść Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”, w adaptacji  Andrzeja Dobosza, felietonisty i krytyka literackiego.

W spotkaniu wzięli udział starsi i młodsi Jaworzanie, pani Małgorzata Kosińska - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworze, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Jaworze, studenci Jaworskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i grupa teatralna „Wernisaż” ze Spółdzielczego Klubu Piast w Jaworze działająca pod opieką pani Patrycji Jarosz.

Pamiątką dla uczestników po tegorocznej już siódmej edycji akcji Narodowego Czytania były białe i czerwone kwiaty, które w trakcie akcji zdobiły salę, i specjalna pieczątka dostarczona na te okazję przez kancelarię prezydenta RP.

Natomiast dzień wcześniej, 7 września, o godzinie 11:00 w Teatrze Miejskim w Jaworze  odbyło się jaworskie Narodowe Czytanie 2018.
W akcji głośnego czytania „Przedwiośnia"  brali udział: pan Emilian Bera – Burmistrz Miasta Jawora, pani Agnieszka Rynkiewicz – zastępca Burmistrza Miasta Jawora, pani Jadwiga Wojda-Elbrah - radna, studenci Jaworskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, nauczycie i uczniowie jaworskich szkół podstawowych.
W przedmowie pan Mirosław Szkiłądź – kustosz Muzeum Regionalnego w Jaworze przedstawił tło historyczne o wojnie polsko-bolszewickiej związane z „Przedwiośniem”.