W maju do naszej biblioteki, jak co roku, zawitały 6-latki z jaworskich przedszkoli, aby w obecności swoich rodziców dostąpić pasowania na pełnoprawnych czytelników.

Ważną częścią biblioteki jest działalność edukacyjna, dlatego współpracujemy na co dzień z przedszkolami i szkołami. Edukację związaną z poznaniem świata książek zaczynamy od najmłodszych lat. Podstawą naszego działania są lekcje biblioteczne oparte są na bezpośrednim kontakcie dziecka z książką, na których dzieci pozyskują wiedzę o tym, jak zbudowana jest książka, jak należy ją traktować, by służyła czytelnikom jak najdłużej, a także jak znaleźć tę właściwą na półce korzystając z katalogów online.

Projekt pod hasłem „Czytanie z bajaniem” ma na celu oswojenie dzieci z miejscem jakim jest biblioteka. Miejscem kreatywnym, kolorowym, kojarzącym się z relaksem, spokojem, ciszą, ale także z zabawą – z pozytywnymi emocjami.
Pasowanie na czytelnika odbywa się w obecności rodziców. Jest to także moment, by każdy rodzic zdał sobie sprawę, jak ważna jest w życiu dziecka książka. Trudno bowiem nie docenić jej bogatego i wszechstronnego oddziaływanie na jego rozwój.