Według niesprawdzonej i  jak najbardziej mylnej teorii, ludzie dzielą się na czytelników romansów i na czytelników kryminałów.

Zdjęcie ze spotkania DKF Kino mówi

Oczywiście ten podział nie uwzględnia tych,  którzy czytają oba gatunki i tych, którzy nie czytają w ogóle.  Patrząc na księgozbiór w naszej bibliotece , spora jego część to są kryminały i sensacja. Z sygnałów od bibliotekarzy wiadomo,  że czytelnicy niezmiennie proszą o następne. Faktem jest też , że pisarze i wydawcy rozpieszczają odbiorców pod ty względem.

Olbrzymi wkład w tę popularność na rynku wydawniczym ma  twórczość Jo Nesbo. Największym międzynarodowym sukcesem  tego norweskiego pisarza jest jedenastotomowy cykl z komisarzem policji w Oslo , Harrym Hole.
W 2017 roku powstał film w reżyserii Tomasa Alfredson’a  z Michaelem Fassbenderem w roli Harrego Holle "Pierwszy śnieg".  Literackim pierwowzorem  ekranizacji jest "Snømannen" (polski tytuł "Pierwszy śnieg") z 2007 (wydanie polskie 2010). Tłumacząc na język polski 'snømannen' to bałwan. I taki jest właściwy, chyba trafniejszy, tytuł oryginału książki.
Osią akcji, w powieści i w filmie, jest więź między zbrodniarzem a policjantem. Seryjny zabójca morduje zamężne kobiety i pozostawia w pobliżu swojej działalności znak-podpis - ulepionego z pierwszego śniegu bałwana . Bałwan jest tu komunikatem przede wszystkim dla śledczego, który ma za zadanie podjąć trop i podążać za swoim adwersarzem. Jak zwykle, w finale sprawa zostanie rozwiązana, a zbrodniarz w taki czy inny sposób unieszkodliwiony.
Jednak w tym cyklu kryminalnym ważny jest klimat, mroczny bez czarno białych postaci i stron konfliktu. Sama kluczowa postać dla cyklu Nesbo, Harry Hole, to samotnik i alkoholik, a jednocześnie genialny śledczy, indywiduum wielobarwne i niejednoznaczne, jednocześnie odstręczające i pociągające. Niezależnie, czy akcja powieści rozgrywa się w północnej Norwegii, czy w krajach południa, Australii czy Tajlandii, mrok i niedopowiedzenia podążają za osobą detektywa z Norwegii.

"A cult figure already after the first book, Hole is a genuine anti-hero; an impossible character yet impossible not to like.  (cytat ze strony Jo Nesbo - https://jonesbo.com/harry-hole/). W wolnym tłumaczeniu : "Hole, kultowa postać już od czasu pierwszej książki, jest prawdziwym antybohaterem, postacią niemożliwą, której, jednak nie można nie lubić."