Skąd się biorą legendy? To nie bajka przecież. Jakaś część prawdy w nich jest jednak zawarta. Czy smok wawelski to tylko postać literacka, czy faktyczny stwór opisywany już przez Kadłubka? Na te pytania staraliśmy się znaleźć odpowiedź na piątkowych zajęciach z seniorami w Multimediach.
Przenieśliśmy się do Krakowa na wirtualny spacer na Wzgórze Wawelskie śladami tej bardzo znanej legendy. Zastanawialiśmy się, czy jest ona formą przekazu tego, że okolice Krakowa grabili Awarowie, koczowniczy lud, który w połowie VI wieku pojawił się w Europie. I to o nich powstała ta legenda, która w symboliczny sposób przedstawia grabieżców jako smoka ziejącego ogniem. A może początku legendy trzeba szukać w odkryciach archeologii. W tych okolicach bowiem odnaleziono szczątki dinozaura, archozaura nazywanego smokiem.
Legenda jest tak znana, że istnieje wiele jej wersji i adaptacji. Seniorzy z zainteresowaniem oglądali zbiory naszej biblioteki na ten temat. Przeczytali jedną z adaptacji zaproponowaną czytelnikom przez Wandę Chotomską. Zapoznali się z fragmentami książki „O smoku wawelskim i innych cudownych zdarzeniach : z podań i legend krakowskich” Marii Dynowskiej. Książka ta, wydana w 1937 roku, dostępna jest w zbiorach polskiej biblioteki cyfrowej POLONA.
Na zakończenie wielu wrażeń dostarczyło wszystkim odsłuchanie fragmentów z audiobooka i słuchowiska.