W trakcie kwietniowego spacerku po Jaworze wybraliśmy się do jednego z 14 zabytków w Polsce wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, naszej jaworskiej perełki – Kościoła Pokoju.

Jest on największą drewnianą budowlą o funkcjach religijnych na świecie. To zabytkowy budynek sakralny, wybudowany na mocy porozumień pokoju westfalskiego zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią.

Wydawać by się mogło, że już wszyscy jaworzanie odwiedzili tę ewangelicką świątynię i wiedzą wiele na jej temat, a jednak na to spotkanie przybyła bardzo duża grupa osób zainteresowanych. Podczas tej wizyty rozmawialiśmy o bogatej historii tego niezwykłego miejsca, jak również o pracach konserwatorskich, a także o współczesnej jego funkcji.
Jest to obiekt, który posiada unikatowe walory artystyczne, które bez wątpienia zachwycają wszystkich odwiedzających. Mogliśmy również zajrzeć w niektóre jego części i namacalnie poczuć smak jego piękna.

Sprzyjała nam również cudowna, słoneczna pogoda, która dodatkowo zachęciła naszych spacerowiczów do pozostania w otoczeniu tego wspaniałego obiektu.

Naszymi przewodnikami byli kustosz Muzeum Regionalnego w Jaworze - Mirosław Szkiłądź oraz menadżer Kościoła Pokoju - Aniela Prokopiak.