Ostatni w tym roku spacerek po Jaworze zaprowadził nas do Muzeum Regionalnego na zwiedzanie wystawy "Śląskie obrazki ludowe pod szkłem".

"Śląskie obrazki ludowe pod szkłem" to wyjątkowa wystawa.
Obrazki takie można było zobaczyć już w końcu XVIII wieku we wnętrzu każdej izby śląskiej zamieszkałej przez ludność katolicką. Przedstawiają głównie wizerunki świętych. Wykonane są w technice witrochromii czy chętnie stosowanej w poł. XIX w. lustrzanej, naśladującej dekorowanie szkła techniką rytowania. Są pełne blasku i barw.

W trakcie zwiedzania wystawy dowiedzieliśmy się też o trudnym i skomplikowanym procesie ich restauracji oraz o ciekawej sztuce ich powstawania, jak również o historii poszczególnych obrazów, o postaciach świętych. Zobaczyliśmy również miejsca, gdzie można było nabyć tego typu obrazek i w jakich okolicznościach.

Tym spacerkiem zamknęliśmy tegoroczną edycję naszych wędrówek po Jaworze. Do zobaczenia na uliczkach naszego pięknego miasta w kolejnej edycji - już w styczniu 2018.