W sobotę 10 czerwca nasza biblioteka stała się miejscem, w którym królowały druty i szydełka. A to wszystko za sprawą obchodów Światowego Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych.

Świętowanie rozpoczęliśmy otwarciem wystawy prac dziewiarstwa ręcznego. Składały się na nią serwetki duże i małe, oraz obrusy, ozdoby wykonywane z okazji świąt i nie tylko, bluzki, spódnice i garsonki. W taką ręcznie robioną garsonkę nawet ubrana była jedna z pań.

Następnie udaliśmy się na jaworski rynek, gdzie przy rozłożonym stole z kolorowych włóczek rozpoczęliśmy wykonywanie wymiarowych, kwadratowych elementów, z których miał powstać jaworski patchwork.
Każdy, kogo zainteresowała ta niecodzienna, sytuacja mógł podejść i spróbować swoich sił, czy to w dzierganiu na drutach, czy na szydełku. Uczestniczki uczyły i udzielały dobrych rad tym, którzy po raz pierwszy mieli do czynienia z ręcznym dzierganiem. Szczególnie ucieszyło nas zainteresowanie bardzo młodych osób. Odważnie podjęły one próbę nauki tej trudnej sztuki.

Potem ponownie wróciliśmy do biblioteki. Tu, w miłej atmosferze i w otoczeniu przepięknych ręcznie wykonanych prac, kontynuowaliśmy nasze przedsięwzięcie.
Przy okazji można było zobaczyć kilka urządzeń dziewiarskich ułatwiających zadanie. Można było też samemu na nich poćwiczyć.

Przybywające elementy naszej pracy były na bieżąco zszywane. Niestety czas przewidziany na osiągniecie celu okazał się niewystarczający. Mamy nadzieję, że pierwszy jaworski patchwork doczeka się jednak szczęśliwego finału.

Ta akcja dała nam okazję do wyjścia na zewnątrz i spotkania ludzi o podobnych zainteresowaniach. Umożliwiła podzielenie się wiedzą i wymianę doświadczeń. Mamy też nadzieję, że to wspólne działanie zaowocuje comiesięcznymi spotkaniami w przestrzeni bibliotecznej. Tu uczestnicy będą mogli prezentować swoje projekty i uczyć się wzajemnie od siebie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy udostępnili nam swoje prace. To dzięki nim możliwe było zorganizowanie inspirującej wystawy dla wszystkich miłośników dziewiarstwa ręcznego. Dziękujemy też wszystkim zaangażowanym w aranżację wystawy, za dobre rady, propozycje eksponowania prac, wsparcie i pomoc.