W sobotę 17 października odbyło się w naszej bibliotece po raz pierwszy bardzo ważne wydarzenie - Jaworska Żywa Biblioteka. Jej mottem przewodnim jest tolerancja i poszanowanie praw każdego człowieka.

Zdjęcie z Jaworskiej Żywej Biblioteki

Takie hasła, jak 'Dialog grozi zrozumieniem', 'Nie oceniaj książki po okładce', 'Zrozumienie dla inności', 'Porozmawiajmy bez nienawiści' doskonale rozszyfrowują ideę organizacji Żywej Biblioteki.
W roli Żywych Książek w naszym katalogu znalazły się osoby, reprezentujące różne grupy narażone na dyskryminację lub inne formy dezaprobaty. Powodem takiego zachowania są nasze uprzedzenia, stereotypowe myślenie, a także nietolerancja wobec wszelkiej odmienności.

W pierwszej edycji Jaworskiej Żywej Biblioteki można było poznać historię amazonki, emigrantki ze wschodu, alkoholika, mamy geja, wegetarianki oraz rodzica dziecka niepełnosprawnego.
Czytelnicy, którzy zdecydowali się wziąć udział w naszym projekcie mogli 'wypożyczać' z katalogu dowolne Żywe Książki i w czasie półgodzinnej rozmowy poznać i postarać się zrozumieć 'inność'.

Serdecznie dziękujemy naszym Żywym Książkom za wyrozumiałość i ogromne zaangażowanie, a wszystkim czytelnikom za odwagę wypożyczenia oraz chęć poznania i zrozumienia. Dziękujemy także wolontariuszom, którzy na jaworskim rynku zachęcali do udziału w Żywej Bibliotece i sami byli jej aktywnymi czytelnikami.

Wśród Żywych Książek byli przedstawiciele współpracujących z nami stowarzyszeń:
  • Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Osobom Uzależnionym, Osobom Współuzależnionym oraz Ofiarom Przemocy „Azyl”
    Stowarzyszenie powołane zostało na bazie Klubu Abstynenta „Azyl”, który powstał w lutym 1985r. W związku ze zmianami społeczno-politycznymi w 1999 roku członkowie Klubu przekształcili się w Stowarzyszenie. W 2011r stowarzyszenie uzyskało status organizacji pożytku publicznego, co pozwala pozyskiwać 1 procent na cele statutowe.
    Skupia anonimowych alkoholików, którzy pomagają sobie wzajemnie zachować trzeźwość i którzy oferują bezpłatne dzielenie się swoim doświadczeniem powrotu do zdrowia z innymi, którzy mogą mieć problem z piciem. Głównym celem Klubu była i jest pomoc osobom potrzebującym. Misja realizowana jest poprzez prowadzenie grup wsparcia, zajęć terapeutycznych, świetlicy dla dzieci pod nazwą „Słoneczko”, wydawanie żywności we współpracy z Bankiem Żywności i MOPS Jawor. Ponadto odbywają się wspólne wyjścia plenerowe członków i sympatyków Stowarzyszenia, organizowane są imprezy okolicznościowe ze sztandarową „Spartakiadą Rodzin Abstynenckich”.
  • Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem, Zespołem Aspergera i Mutyzmem Selektywnym „Budujemy Mosty”
    Powstało z inicjatywy 17 członków założycieli w kwietniu 2015 roku. Skupia rodziców dzieci dotkniętych autyzmem, zespołem Aspergera oraz mutyzmem selektywnym oraz specjalistów z dziedziny psychologii i pedagogiki, którzy otworzyli swoje serca na potrzeby innych i udzielają tym dzieciom wszechstronnej fachowej pomocy.
    Stowarzyszenie ma swoją siedzibę w Powiatoweym Ośrodku Rozwoju Edukacji w Jaworze przy ul.Piłsudskiego 11, gdzie raz w miesiącu odbywają się Spotkania. Powstało dzięki wsparciu, jakiego udzieliła jego inicjatorom ówczesna dyrektor ośrodka - Pani Bogusława Kałużna.
    Nie możemy także zapomnieć o naszych ofiarodawcach i sponsorach:
  • Cukiernia „Balinka” - Ryszard Tabor
  • Sklep Warzywa Owoce - Danuta Bojakowska