W ramach Legnickich Dni Kultury Kresowej w dniu 15 października już po raz drugi w naszej bibliotece gościł znawca tej tematyki - Tomasz Kuba Kozłowski.

Zdjęcie ze spotkania z Tomaszem Kubą Kozłowskim

Tomasz Kuba Kozłowski jest autorem kilkudziesięciu prezentacji z cyklu „Opowieści z Kresów” i koordynatorem programu „Warszawska Inicjatywa Kresowa” w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Po za tym popularyzuje dzieje tego ruchu i kolekcjonuje okruchy przeszłości, gromadząc wszelkie 'kresowiana' z nadzieją na powstanie Muzeum Kresów.

Gość spotkania zabrał nas w podróż do wielokulturowego, wielonarodowego i wieloreligijnego świata dawnych Ziem Wschodnich I i II Rzeczypospolitej. Tym razem spacer poprowadził nas na obrzeża miasta Lwowa. Zobaczyliśmy lwowskie przedmieścia Łyczakowów i Krzywczyce oraz zagościliśmy na chwilę w miejscowościach położonych na wschód od Lwowa - Lesienicach, Winnikiach, Czyszkach, Biłce Szlacheckiej i Biłce Królewskiej.
Swoim nieocenionym darem do prowadzenia spotkań i profesjonalizmem zauroczył wszystkich czytelników przenosząc ich do tego fascynującego świata. Czytelnicy już zarezerwowali sobie możliwość kolejnej 'wędrówki' w przyszłorocznej edycji Legnickich Dni Kultury Kresowej.

Podczas spotkania czynne było stoisko Domu Spotkań z Historią, bogato zaopatrzone w literaturę kresową, którą można było nabyć. Na szczególną uwagę zasługiwał nowy album Tomasza Kuby Kozłowskiego i Danuty Błahut-Biegańskiej „Wielka Wojna na Wschodzie 1914-1919. Od Bałtyku po Karpaty”, poświęcony pierwszej wojnie światowej na Kresach. Publikacja zawiera 215 oryginalnych ilustracji w większości dotychczas niepublikowanych zdjęć i pocztówek z kolekcji autora.