W dniach 9-10 października na jaworskim zamku gościł festiwal literacko-artystyczny PreTEXTY. Gościła na nim również zaproszona przez bibliotekę klasa 5c ze swoją wychowawczynią - Anettą Olszową.

Zdjęcie z PreTEXTowych warsztatów

Festiwal PreTEXTY ma charakter festiwalu podróżującego, którego ideą jest promowanie ambitnej literatury współczesnej. Impreza odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
W dniach 9-10 października festiwal zawitał również do Jawora. W programie spotkań można było uczestniczyć w wielu koncertach, poznać autorów poezji. Nie zabrakło paneli dyskusyjnych o regionie, konkursów literackich, przeglądów filmowych oraz warsztatów dla dzieci. Organizatorom zależało na wciągnięciu odbiorców w żywy i twórczy kontakt z młodą literaturą, także przez jej integrację z innymi dziedzinami działalności artystycznej.
Na zaproszenie biblioteki w warsztatach literackich wzięła udział klasa 5c ze Szkoły Podstawowej Nr5.Zajęcia prowadził Jacek Bierut - prozaik i poeta, który wydał trzy tomy wierszy. Dzieci poznały, jak powstaje książka - od momentu napisania przez autora poprzez kolejne etapy, aż do chwili kiedy trafia do rąk czytelnika.