Nasza biblioteka przystąpiła do projektu „Biblioteka bezglutenowa”, którego celem jest rozpowszechnienie wiedzy na temat celiakii i diety bezglutenowej. W ramach projektu otrzymaliśmy bezpłatnie wydawnictwa o tej tematyce.

Logo projektu "Biblioteka bezglutenowa"

Projekt powstał z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej oraz firmy Good Books, we współpracy z Justyną Tarkowską z pracowni graficznej „Mile Widziane”.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej projektu https://bibliotekabezglutenowa.pl.

W związku z udziałem w projekcie księgozbiór Filii nr 1 wzbogacił się o kolejne 4 pozycje - dwie książeczki dla rodziców i osób dorosłych oraz dwie skierowane do dzieci.

Wśród nich jest praktyczny poradnik "Celiakia i dieta bezglutenowa". Rozpoznanie celiakii to wyzwanie zarówno dla chorego, jak i jego rodziny. Doskonale wiedzą o tym autorki poradnika. Z doświadczenia własnego lub członków najbliższej rodziny znają nie tylko samą chorobę, emocje towarzyszące rozpoznaniu, zasady stosowania diety, ale także polskie realia.
Poradnik jest w szczególności przeznaczony dla osób świeżo po diagnozie. To źródło wiedzy, podające sprawdzone informacje w prosty, zrozumiały dla wszystkich sposób.

Natomiast w poradniku "Dziecko na diecie bezglutenowej w szkole, na wycieczce, na urodzinach" zawarte są praktyczne wskazówki i materiały, które mogą pomóc rodzicom i szkole w stworzeniu środowiska przyjaznego dzieciom na diecie bezglutenowej, m.in.: o czym porozmawiać z wychowawcą, jeśli nasze dziecko ma celiakię, czy możliwy jest bezglutenowy obiad w szkole, jak przekazać informacje o diecie dziecka jego kolegom i koleżankom oraz ich rodzicom, aby potrafili i nie bali się ugościć małego bezglutenowca, jakie są zasady bezpiecznego przygotowywania bezglutenowych posiłków, jak pomóc dziecku wyjechać na zieloną szkołę lub wycieczkę czy też co zapakować do jego śniadaniówki.

Dla maluszków będących na diecie bezglutenowej i ich rodziców jest bajka-pocieszajka „Co je Jan? I dlaczego nie ciastko”. Książeczka może być wykorzystana przez rodziców, nauczycieli i opiekunów oraz same dzieci, aby oswoić chorobę i łatwo opanować podstawy nowego jadłospisu.

Na koniec jeszcze bezglutenowa lektura obowiązkowa "Ola, Franek i Gucio Gluten". To ciekawa i mądra książka, która nie poucza, nie nudzi wyjaśnianiem medycznej terminologii, ale przedstawia z życia wziętą historię, wzbogaconą o element bajkowy, tak bliski dziecięcej wyobraźni jest . Pomaga oswoić chorobę i proces dostosowania się całej rodziny do nowego sposobu życia na diecie bezglutenowej, przedstawiając w zabawny i nierealistyczny sposób pojęcie „glutenu”.  Jednocześnie prosto tłumaczy, dlaczego niektórzy muszą tajemniczych „glutenów” unikać i jak to zrobić.