We wtorek 17 listopada na onlinowym spotkaniu "Literatura hiszpańska i włoska – przegląd nowości wydawniczych dostępnych na polskim rynku" można było zapoznać się z najnowszą literaturą krajów południowej Europy dostępną dla polskich czytelników.

Obecna sytuacja, przeniosła niemalże wszelkie działania naszej biblioteki do wirtualnej przestrzeni. Wykorzystując w tym celu kamerę, mikrofon, prezentację, interaktywną tablicę, ankiety i czat oraz inne narzędzia, nie przestajemy rozwijać i promować czytelnictwa.

Tak też było na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym skorzystaliśmy z zaroszenia Good Books i mogliśmy wziąć udział w wirtualnym przeglądzie nowości książkowych.
Wykład prowadziła Kinga Kowalska - tłumaczka języka hiszpańskiego, filolożka i księgarka, absolwentka filologii hiszpańskiej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Od kilku lat współpracuje z księgarniami, dbając o ich księgozbiór oraz organizując wydarzenia promujące literaturę.

Od lat czytane są książki Ildelfonso Falconesa, Carlosa Ruiza Zafona, Carli Montero, Arturo Perez-Reverte oraz Jaume Cabre. Innych autorów poznajemy w miarę czasu .Do jednych z ulubionych należy Ellena Ferrante czy Milena Agus
Uczestnicy mieli możliwość poznania trendów, panujących na rynkach wydawniczych w Hiszpanii i we Włoszech z naciskiem na literaturę publicystyczną. Obok znanych autorów - Oriany Fallaci czy Umberto Eco, pojawiają się nowi autorzy warci poznania: Katarzyna Mirgos "Gure. Historie z kraju Basków", Kasper Bajon "Fuerte", Aleksandra Lipczak "Ludzie z Placu Słońca" i "Lajla znaczy noc".
Wśród nowości i zapowiedzi wydawniczych polskich wydawców znalazły się powieści graficzne oraz picturebooki tłumaczone z języka hiszpańskiego i włoskiego, m.in.: Alice Millani „Wisława Szymborska. Życie w obrazach”, Nadia Terranova „Bruno. Chłopiec który nauczył się latać”.

Dzięki takim spotkaniom można odkryć nieznane, często niszowe książki, mniej lub bardziej popularnych kręgów kulturowych.A przy okazji, chociaż w niewielkim stopniu, wypełnić pustkę realnego spotkania przy kawie i pogaduchach o książkach.

Szkolenie zostało zrealizowane przez Good Books, a sfinansowane przez Dyskusyjne Kluby Ksiażki.