Na koniec wakacyjnej akcji "Raz, dwa, trzy! Czytasz Ty!" Filia nr 1 polecała książki, które powracają do czasów, do których nikt nie chciałby wrócić.

Pomimo, że dziś pracujemy i odpoczywamy w pokoju, to we wspomnieniach i świadomości wielu ludzi pozostaje nadal słowo "wojna". I wciąż, nawet po tak długim czasie od jej wybuchu, pojawia się ona jako temat w twórczości pisarzy. W literaturze można spotkać różne jej obrazy. Te, zamknięte w słowach, inspirowane życiem historie, pomagają zrozumieć czym jest wojna i jakie przynosi skutki.

Pierwszą z polecanych nowości jest "Sieć Alice" Quinn Kate. Książka oparta na prawdziwej historii kobiety szpiega łączy ze sobą czasy dwóch wojen. Na ich tle przedstawia spotkanie dwóch bohaterek, które dzieli prawie wszystko, jednak coś łączy - bezgraniczna odwaga. Te całkiem różne kobiety, młodziutka Charlie i doświadczona Eve, ramię w ramię stawiają czoła przeszłości.

Kolejna pozycja książkowa to "Słowik" Kristin Hannach – książka inspirowana życiem bohaterki ruchu oporu - Andrée de Jonh. Akcja powieści rozgrywa się w 1940 roku po wkroczeniu armii niemieckiej do Francji. Jest to historia dwóch sióstr, z których każda na własny sposób, rozpoczęła niebezpieczną drogę do przetrwania w nowej rzeczywistości.
Powieść gra na emocjach przez budowanie postaci wykazujących się hartem ducha i przede wszystkim wyjątkową brawurą.

Na naszych półkach znalazła się także opowieść Magdaleny Knedler "Moje przyjaciółki z Ravensbrück" - książka inspirowana prawdziwym świadectwem byłych więźniarek obozowych. Opowiada o przyjaźni czterech kobiet w pełnym śmierci łagrowym świecie. Ta historia mówi nam, że człowiek składa się z ciała, które można zniszczyć, ale nie tylko. To wewnętrzny duch i umysł stanowią o sile istnienia.

Wśród nowości jest również "Chłopiec z Kresów" Tomasza Wandzela. Powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opisuje wzruszającą historię ośmioletniego dziecka, które podczas wojennej zawieruchy na swej drodze spotyka wielu ludzi dobrej woli. Chłopiec ten przez lata tułaczki wciąż próbuje odnaleźć swoją rodzinę pozostawioną na wschodzie.
W książce czytelnik znajdzie mnóstwo pretekstów do refleksji, a cała historia może wzbudzić czasem nawet skrajne emocje.

I jeszcze jedna książka mówiąca o wojennym czasie. Tym razem skierowana do młodszego czytelnika.
"Wszystkie moje mamy" Renaty Piątkowskiej i Macieja Szymanowicza to opowieść, w której mały chłopczyk, bohater tej historii, bierze nas za rękę i prowadzi za druty warszawskiego getta. Autorka pokazuje wojnę widzianą oczami dziecka, a rzadko patrzymy na nią z tej perspektywy.
W książce pojawia się postać Ireny Sendlerowej, która uratowała od zagłady dwa i pół tysiąca dzieci. "Nie tylko w czasach wojny, ale także w czasach pokoju, na co dzień pomagajmy sobie bezinteresownie, z myślą, że po to się urodziliśmy" - powiedziała Irena Sendlerowa. I takie jest przesłanie tej książki.