W sobotę, po raz dziewiąty można było wziąć udział w ogólnopolskim święcie czytelnictwa - w "Narodowym Czytaniu". W tym roku czytaliśmy "Balladynę" Juliusza Słowackiego.

Zdjęcie z akcji Narodowego Czytania "Balladyny" na dziedzińcu biblioteki

Jaworzanie również przyłączyli się do tej pięknej akcji.
Do naszej biblioteki przybyła w sobotnie przedpołudnie garstka czytelników, miłośników głośnego czytania oraz kilkoro wiernych sympatyków, często wspierających naszą bibliotekę, z grupy teatralnej „Wernisaż” działającej przy "Klubie Piast””. Dziękujemy za zaangażowanie Katarzynie Mroczek, Hannie Sawczuk, Marii Sawczuk, Julii Wiśniewskiej i Dominice Kwiatkowskiej.

W tym trudnym, naznaczonym epidemią koronawirusa roku, deklamowaliśmy wymagające dzieło literackie - "Balladynę" Juliusza Słowackiego.

Balladyna jest utworem powstałym w okresie tzw. „romantyzmu”, który rozwijał się w burzliwym okresie w dziejach Europy. Znajdzie się w niej wszystko co dla europejskiego dramatu tamtej epoki charakterystyczne: łączenie świata ziemskiego z nadprzyrodzonym i fantastycznym, elementy liryki, epiki, dramatu, a także akcja umieszczona w czasach legendarnych, historycznych. "Balladyna" nawiązuje do tradycji szekspirowskiego dramatu. Podobna jest także baśni, gdzie dobro walczy ze złem, a wszystko się kończy tryumfem dobra.
"Balladyna” doczekała się licznych inscenizacji, m.in. z najbardziej chyba zapamiętaną w  reżyserii Adama Hanuszkiewicza, z Bożeną Dykiel jako Goplaną.

My, 5 września na dziedzińcu biblioteki, zinterpretowaliśmy "Balladynę" na swój własny, chyba całkiem udany sposób.
Zwieńczeniem spotkania było składanie pamiątkowego stempla, który otrzymaliśmy z kancelarii prezydenta, na egzemplarzach "Balladyny” należących do uczestników.