Na koniec wakacji w ramach akcji "Raz, dwa, trzy! Czytaj Ty!" wybraliśmy spośród książkowych nowości szczególnie wartych polecenia prawdziwe historie.

Książki z serii 'historie prawdziwe' to bardzo odważne opowieści. Bywa, że dotyczą często starannie ukrywanych lub zapomnianych spraw i wydarzeń, które po latach po raz pierwszy wychodzą na światło dzienne. Te historie pokazują, że można i trzeba walczyć o siebie i o innych. Nieważne jak beznadziejne i bez wyjścia wydają się nam okoliczności.
Największą zaletą tych ludzkich historii jest ich autentyczność oraz to, że dotyczą bardzo różnych osób. Ich losy uświadamiają nam to, że bez względu na wszystko, zło czai się wszędzie i może dotknąć każdego z nas. Zwyczajne życie może przemienić się w koszmar. Warto nauczyć się takie rzeczy dostrzegać i próbować reagować w podobnych sytuacjach.
Przykłady trudnych ludzkich losów potrafią też w człowieku coś przełamać i obudzić energię potrzebną do działania. Bohaterowie historii prawdziwych opowiadają o swoich losach w przekonaniu, że w ten sposób pomogą tym, którzy nie mogę zebrać się na odwagę, aby zaryzykować i zmienić swoje życie. Mogą też stać się źródłem inspiracji.

Ważny temat molestowania wciąż pojawia się w naszej rzeczywistości. Zbiór wstrząsających historii autorstwa Katarzyny Borowskiej i Anny Matusiak-Rześniowieckiej "Molestowanie. Historie bezbronnych", dotyczy tego właśnie problemu. Każda historia jest inna, jak i inna jest jej ofiara. Nie ma wątpliwości, że takie przeżycia są nie do opisania i pozostawiają po sobie traumę na całe życie. Naruszone zostało bowiem poczucie wartości i własnej godności. Wiele ofiar przypłaca to zdrowiem psychicznym i wstydem, że czasem zamiast piętnować przestępcę piętnuje się pokrzywdzonych i ich uznaje za winnych. Książka napisana jest z perspektywy, która może niejednemu z nas pomóc spojrzeć szerzej na te problemy.
Bohaterki, z którymi rozmawiają autorki doznały wielu krzywd i cierpienia. Zebrały się jednak na odwagę, aby podzielić się swoimi przeżyciami. Dzięki temu pokazały swoją siłę w walce o nowe życie. Teraz znów chcą realizować się prywatnie i zawodowo. Chcą być szczęśliwe, mimo że wiele lat temu ktoś brutalnie podeptał ich niewinność i dziecięcą radość.

Druga z polecanych książek to "Trudny przypadek. Prawdziwe historie polskich lekarzy" Marianny Fijewsiej. Książka zawiera historie chirurgów, ginekologów, internistów, psychiatrów i pielęgniarek, którzy opowiadają o swoich najtrudniejszych, najdziwniejszych przypadkach. Niektóre z nich mogą być przerażające dla czytelnika.
Jest to dobry reportaż, który opisuje punkt widzenia ludzi w służbie medycyny, którzy ratują drugiego człowieka. Są tu opowieści o przypadkach, których nie da się zapomnieć... opowieści o pracy na granicy wiary i nadziei w styczności z nauką. Ich centrum stanowią pacjenci. Chłopiec, który wierzył, że gdy schudnie to zostanie oddany niewydolnej wychowawczo matce. Dziewczyna, która wolała iść na randkę niż ratować własne zdrowie. Kobieta z Afryki, którą tamtejsza medycyna skazał na śmierć, chociaż jej choroba jest wyleczalna na Zachodzie. Setki nieboszczyków, którzy w prosektoriach są traktowani jak niepotrzebne przedmioty. Przypadki te budzą emocje i prowokują do zastanowienia się nad trudami pracy służby zdrowia.

Z kolei w opowieści "Zosia z Wołynia. Prawdziwa historia dziewczynki, która ocaliła żydowskie dziecko" Mateusza Madejskiego towarzyszymy kobietom, które połączył Holokaust! Losy Zosi splatają się tu z życiem dwóch innych kobiet. Równie przejmujący los spotyka Inkę, dziewczynkę skazaną przez Niemców i Polaków na śmierć. Poznajemy też Stankę, której rodzina heroicznie decyduje się na ukrywanie i wychowywanie żydowskiego dziecka.
Dziennikarz Mateusz Madejski publikuje rozmowę z własną babcią Zofią Hołub i odkrywa przed czytelnikami, jak wiele tajemnic i tragicznych wydarzeń skrywa historia większości polskich rodzin: „I babcia zaczęła opowiadać. Na przykład o tym, jak uciekając przed rzezią wołyńską, uratowała małą Żydówkę, która, zamknięta w małej komórce, czekała na śmierć.”
Pani Zofia, która została ogłoszona Sprawiedliwą wśród Narodów Świata, opowiada swoją historię życia. Ukształtowało się ono w wojennej i powojennej Polsce. Bohaterka opisuje ucieczkę przed bandami UPA mordującymi Polaków na Wołyniu, uratowanie żydowskiego dziecka, uniknięcie transportu do Auschwitz, wyjazd na Ziemie Odzyskane i małżeństwo z Żołnierzem Wyklętym. Jednocześnie zmagać się musi z wieloma moralnymi dylematami.
Ta historia prawdziwa to duży ładunek emocji, które długo pozostaną w pamięci.

Historie prawdziwe to bardzo interesujące, a momentami wzruszające książki. Wpływają na emocje i dają dużo do myślenia. Zdecydowanie warto sięgnąć po tego typu literaturę.