Latem odpoczywamy, ładujemy baterie na cały rok, korzystamy ze słońca i… czytamy. To idealny czas na nadrobienie książkowych zaległości.

Dziś na widelec bierzemy zdrowie.

Żyjemy szybko, niezdrowo i nerwowo. Tę prawdę potwierdzają nam najróżniejsze autorytety, a przypominają przy każdej dogodnej okazji wszystkie media. Z powodu takiego trybu życia coraz częściej mamy problemy ze zdrowiem, gdyż doskwierają nam różne dolegliwości. Staramy się z nimi walczyć wszelkimi sprawdzonymi albo nowoczesnymi metodami.
Zdrowia życzymy sobie przy różnych okazjach. Na jego cześć wznosimy liczne toasty, ale czy poświęcamy mu wystarczająco dużo uwagi? Powinniśmy o nie dbać przez cały rok. Jednak w czasie wakacji mamy nieco więcej czasu, dlatego też może warto zarezerwować go na książki z nim związane. Poruszają one tematy określane jako tabu, obalają mity i tłumaczą dolegliwości. Motywują do wprowadzania zdrowego trybu życia i dbania o siebie na co dzień. Mogą przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia, zmotywować do profilaktyki, być inspiracją w codziennym życiu. Znajdziemy w nich odpowiedzi na niektóre nurtujące nas pytania i na pewno jest to solidny zastrzyk rzetelnej, merytorycznej wiedzy. Część z tych książek proponuje też mnóstwo pysznych przepisów, które mogą natchnąć nas do zdrowego gotowania.
Zachęcamy do nadrobienia zaległości. Oto nasze propozycje:

W książce "Jak wirusy i bakterie rządzą naszym życiem" Susanne Thiele można się przyjrzeć bliżej tym mikroskopijnym stworzonkom, które kojarzą nam się m.in. z epidemią i budzą w nas lęk, szczególnie w dzisiejszej rzeczywistości. W związku z tym przywiązujemy wielką wagę do higieny, staramy się często sięgać po środki dezynfekujące lub myć ręce. Jednak nie wszystko, co mikroskopijne i niewidoczne, jest złe. Praktycznie tylko bardzo niewielka część mikrobów jest dla nas groźna. Większości z nich potrzebujemy do życia. Gdyby ich nie było, nie było też nas.
Susanne Thiele jest mikrobiologiem i z racji swego wykształcenia wprowadza czytelników w fascynujący świat mikroorganizmów. Autorka chce, byśmy go poznali i zrozumieli, a dzięki temu mogli lepiej chronić się przed zagrożeniami. Chce też, abyśmy umieli wykorzystywać potencjał kryjący się w świecie mikroorganizmów. Jej książka to instrukcja obsługi mikroświata, z którą powinien zapoznać się każdy z nas.

Katarzyna Olejniczak i Anna Piekarczyk w "S.O.S dla stawów" poruszają temat bólu stawów, który może dotknąć niemal każdego. Może minąć szybko, ale może też być sygnałem poważnych schorzeń. Książka zawiera opisy wybranych, najczęściej spotykanych reumatologicznych schorzeń zapalnych. Dowiemy się z niej, kiedy należy się niepokoić, jakie choroby może zwiastować i jak można sobie pomóc.
Autorki opisują, jak bardzo korzystny bywa wpływ diety na przebieg leczenia, o jakie składniki należy wzbogacić swoją dietę w poszczególnych schorzeniach reumatycznych oraz omawiają rolę suplementacji. Przedstawiają i obalają różne mity na temat żywienia. Podają też gotowe przepisy, dzięki którym można bezpiecznie i sprawnie wprowadzić ich zalecenia do codziennego menu.
Dzięki tej publikacji może wzrosnąć nasza świadomość wpływu własnego postępowania na przebieg tych przewlekłych schorzeń, a rola psychiki jest w procesie leczenia bardzo istotna.

Rodziców zachęcamy do sięgnięcia po książkę która odmieni ich podejście do odżywiania ich pociech -  "Jak zdrowo odżywiać dzieci" Magdaleny Dzikiewicz-Polak. Zdrowie dziecka to sprawa, która zaprząta myśli każdego rodzica. Dziecko do życia i prawidłowego rozwoju potrzebuje energii, którą czerpie z jedzenia. Niedobory cennych składników odżywczych mogą odbić się na jego zdrowiu a zdrowie to w dużej mierze leży na talerzu przecież. Ta książka wskaże kierunki, którymi warto podążać. Odpowiada na pytania, jakie składniki wprowadzić do diety dziecka, by wzmocnić jego odporność. Pomoże skomponować posiłki, dzięki którym organizm dziecka będzie się rozwijał najlepiej. Waga natomiast będzie miała szansę utrzymania się na odpowiednim poziomie, a rozwój intelektualny przebiegał harmonijn

Z kolei trzyczęściowy poradnik "Zdrowe odżywianie seniora" Agnieszki Ziober to niezbędna pomoc dla tych, którzy po przejściu na emeryturę chcą zachować dobrą kondycję psychofizyczną. Książki poświęcone są trzem zagadnieniem: kondycji fizycznej, zdrowemu odżywianiu oraz sprawności intelektualnej z uwzględnieniem typowych dla tej grupy wiekowej schorzeń. Zawierają teoretyczne omówienie wymienionych tematów oraz przede wszystkim obszerną część praktyczną - przepisy kulinarne w różnych dietach, ćwiczenia rehabilitacyjne oraz trening umysłowy.