W ramach wakacyjnej akcji "Raz, dwa, trzy - czytaj Ty!” wśród polecanych nowości z Filii nr 1 znalazły się powieści obyczajowe znanych pisarek.

Joanna Jax to polska pisarka Joanna Jakubczak, specjalizująca się w powieściach historycznych. W 2016 roku uhonorowana została przez czytelników Wawrzynem – Literacką Nagrodą Warmii i Mazur.
"Drugi brzeg" to książka-hołd oddany wielkim wydarzeniom - Bitwie Warszawskiej. To poruszająca historia rodziny Niemojskich, która próbuje odnaleźć się w trudnej rzeczywistości 1919 roku. Powieść znakomicie oddaje atmosferę, klimat, nastroje tamtego okresu i wydarzeń. Autorka wprowadza nas w świat postaci, którym nieobce są namiętności, honor, sercowe rozterki, poświęcenie, ból, wielka miłość, ukryte marzenia, więzi między rodzeństwem i rodzinna lojalność. Następna porywająca powieść Joanny Jax , która zachwyca.
Wśród zakupionych nowości na półce pojawiły się również "Krzyk zagubionych serc" oraz "Śpiew bezimiennych dusz", kolejne dwie części cyklu "Prawda zapisana w popiołach" zapoczątkowanego przez "Milczenie aniołów".

Kristin Hannah jest amerykańską pisarką, zdobywczynią wielu nagród – m.in. Złotego Serca, Maggie i 1996 National Reader's Choice.
W jednej z najnowszych książek "Prawdziwe kolory” opowiada historię trzech sióstr, których dotychczasowy stabilny świat rozpada się na kawałki z powodu zdrady i nieoczekiwanych namiętności. Powieść wzrusza wciąga i pochłania, nic nie jest czarno-białe, a pozory często mylą. Siostrzane więzi są cenne i silne, a siła sióstr nierozerwalna.
Bardzo dobra historia warta poznania!
Z kolei jej "Nocna droga" to poruszająca, skłaniająca do refleksji historia o matczynej miłości, bólu i wybaczaniu.
Jude Farraday z całego serca stara się być dobrą matką. Oddałaby wszystko, by jej dzieci - bliźniaki Mia i Zach - wyrosły na szczęśliwych, spełnionych ludzi. Kiedy do życia rodziny wkracza obciążona bolesnym dzieciństwem Lexi Baill, ich losy szybko ulegają zmianie. Wystarczy jedna letnia noc, by najgorsze lęki Jude stały się rzeczywistością... Autorka lekkim piórem kreśli historię pełną przeszkód i nieszczęść najgorszego rodzaju, poruszającą i skomplikowaną, a jednocześnie budzącą nadzieję. Bo nawet jeśli często nie mamy wpływu na to, co nas spotyka, zawsze możemy zdecydować, w jaki sposób się z tym uporamy – wybrać coś, co pozwoli nam się otrząsnąć, pójść naprzód, żyć dalej

Rimmer Kelly to australijska gwiazda współczesnych powieści obyczajowych, która zyskała światową sławę, a jej książki tłumaczone są na ponad 20 języków.
Debiutuje w naszej bibliotece swoją książką "Tego Ci nie powiedziałam”. To historia dwóch kobiet, która rozpoczyna się w 1942 roku, w czasie wojennej zawieruchy. Na skraju syberyjskiego obozu młoda kobieta składa przysięgę ślubną. Ta decyzja zaważy na jej przyszłości, a kłamstwo leżące u jej podstaw wyjdzie na jaw dopiero w kolejnym stuleciu. Alina skrywająca przez całe życie tajemnicę i Alice próbująca odkryć historię swojej babci. Obie o wielkim sercu, lojalne w stosunku do swoich najbliższych. Obie walczą o swoja przyszłość, obie pokonują na swej życiowej drodze przeszkody. To powieść, w której mnóstwo jest emocji i wyborów. Wyborów, które musza okazać się słuszne.