W tym roku z okazji majowego weekendu nasza biblioteka postanowiła zabrać swoich czytelników na majówkę. Ale nie do parku, czy w góry - tylko na jaworski rynek i ulice.

Fragment albumu "Jaworski 1 Maja w fotografii Jana Stelczyka"

Obecnie dzień 1 maja większości osób kojarzy się głównie z rozpoczęciem sezonu wyjazdów na łono natury czy grilowania. Kiedyś te skojarzenia były całkiem odmienne i budziły różne emocje.

Zapraszamy na obchody 1 Maja - Święta Pracy, które uwiecznił dla przyszłych pokoleń nasz jaworski fotograf - pan Jan Stelczyk. Swoje zdjęcia przekazał bibliotece z prośbą o ich przechowanie i udostępnianie, co niniejszy czynimy.
Starsi czytelnicy być może powrócą pamięcią do tamtych czasów. Może odnajdą siebie, swoich bliskich lub znajomych na starych fotografiach. A dla młodszych niech będzie to lekcja historii - i tej powszechnej, i naszej - lokalnej. Może zaintrygowani zdjęciami, będą chcieli poznawać nie tak odległą historię np. podczas majówkowych rozmów z rodzicami czy dziadkami.

Na razie publikujemy pierwszą część zdjęć z pierwszomajowych pochodów. W najbliższym czasie postaramy się dodawać kolejne lata - aż do roku 1988.
Ponieważ jest ich bardzo dużo i nie wszystkie były dobrze posegregowane, mogły się wkraść błędy w opisach dotyczące lat. Prosimy o wyrozumiałość i zgłaszanie nam wszelkich zauważonych błędów. Jednocześnie bardzo prosimy o dzielenie się z nami wszelkimi uwagami, które pomogłyby nam jeszcze dokładniej opisywać zamieszczone zdjęcia.

Przypominamy, że na Cyfrowym Dolnym Śląsku jest opublikowana wcześniej fotogaleria Jaworski rynek w fotografii Jana Stelczyka.