Tematem lutowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki „Wieża ciśnień” była powieść Danuty Chlupovej "Trzecia terapia".

Zdjęcie ze spotkania DKK "Trzecia terapia"

Książka porusza ważne problemy, jakie niesie za sobą samotne rodzicielstwo, toksyczne związki, traumy głównych bohaterów. Poczucie winy jakie towarzyszy dwojgu głównym bohaterom wpływa na ich kolejne decyzje życiowe.

Podczas spotkania rodziło się wiele pytań . Czy winy przodków mogą spaść na przedstawicieli kolejnych pokoleń? Czy potomkowie zbrodniarzy muszą pokutować za ich grzechy? Czy można się uzależnić od drugiej osoby?
W książce są przedstawione interesujące portrety głównych bohaterów. Grzegorz jest mężczyzną, który po śmierci żony wspólnie z matką wychowuje dorastającą córkę. Zazdrości więzi łączącej babcię i wnuczkę, a jednocześnie nie potrafi stworzyć podobnych. Żyje w nieustającym poczuciu winy za śmierć żony. Stara się na nowo ułożyć sobie życie, ale w praktyce nigdy mu się to nie udaje.
Poczucie winy to coś, co łączy go z Mathildą , która cierpi za winy dziadka, który był esesmanem w Auschwitz. Manipulowana przez partnera, który bezlitośnie ją wykorzystywał, pewnego dnia dochodzi do wniosku, że aby być szczęśliwą, musi zmierzyć się z rodzinną przeszłością.
Poznany wcześniej Grzegorz, który jest przewodnikiem w Auschwitz, staje się osobą, która może jej w tym pomóc. Ich wzajemne relacje stają się życiową terapią dla obojga.