Podczas grudniowego spotkania podróżniczego „Indochiny w trzech odsłonach” Leszek Drabczyk zabrał uczestników do Kambodży. Świeże relacje z trzytygodniowej wyprawy trojga podróżników zilustrowane ciekawymi zdjęciami, informacjami i ciekawostkami przybliżyły nam odległy region Azji.

Kambodża (Kampucza, Cambodia) jest krajem z niezwykle ciekawą, ale i bolesną przeszłością. Po latach wojen, walk domowych i eksperymentów społecznych dopiero od niedawna cieszy się względnym spokojem, który umożliwia pracę nad odbudową zdewastowanej gospodarki oraz rozwój turystyki.
Kambodża należy do najbiedniejszych krajów Azji. Mieszkańcy dzisiejszej Kambodży są potomkami wojowniczych Khmerów, którzy 1200 lat temu stworzyli wspaniałe imperium, zajmujące terytoria współczesnej Malezji, Tajlandii, Wietnamu, Laosu oraz Birmy.

Dziś jako określenie dawnego państwa Khmerów a także sławnego na całym świecie zespołu ruin używa się nazwy Angkor. Jego głównym miejscem jest Angkor Wat, co tłumaczyć można jako 'Miejska Świątynia'. Zaś położony w jej pobliżu zespół miejski określany jest mianem Angkor Thom, czyli "Wspaniałe Miasto".
W Angkor Wat na ok. 120 km kw. zachowało się 100 świątyń. Trzy najważniejsze świątynie to Bayon, Ta Prohm oraz największy i najważniejszy - Angkor Wat. Wybudowany w XII wieku Angkor Wat to zdaniem znawców najwspanialszy obiekt sakralny, jaki kiedykolwiek stworzyła ludzkość. Świątynia poświęcona jest hinduskiemu bogu Wisznu, którego żarliwym wyznawcą był król Surjawarman II. Sama świątynia zajmuje obszar o powierzchni 1 km kw.
W XV wieku Angkor zostało zaatakowane i złupione przez tajską armię. Opuszczone przez ludność miasto utonęło z czasem wśród bujnej roślinności dżungli. Od 1992 roku jest na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.