Od połowy listopada w naszej bibliotece odbywały się spotkania edukacyjne dla dorosłych, które były realizowane w ramach projektu "O finansach... w bibliotece".

Internet to olbrzymie medium, z którego korzystamy codziennie, ale nie zawsze z pełną świadomością czających się w nim zagrożeń ani z wiedzą, w jaki sposób można jeszcze skorzystać z udogodnień, jakie ze sobą niesie. O wadach i zaletach internetu w kontekście finansów domowych była mowa w cyklu zajęć "O finansach... w bibliotece".

W dniu 6 grudnia odbyło się ostatnie spotkanie w ramach projektu, na którym uczestnikom zostały wręczone certyfikaty. Było to zarazem spotkanie 'podaj dalej' podsumowujące już 6 edycję "O finansach...w bibliotece".

Na spotkaniu miałyśmy okazję podzielić się naszymi doświadczeniami związanymi z projektem "O finansach...w bibliotece" z zaproszonymi seniorami, uczestnikami innych spotkań organizowanych w bibliotece. Obecne były również osoby z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Jaworze i z Sekcji Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego, które przekażą informacje o przeprowadzonym projekcie dalej.
Wszystkich przybyłych na spotkanie gości zachęcałyśmy wraz z uczestnikami projektu do wzięcia udziału w kolejnej edycji przedsięwzięcia. Gości zainteresowała formuła spotkań, tematyka kursu i oczywiście to, że przeprowadzić takie szkolenie z finansów może pracownik biblioteki, który nie musi być finansistą ze zdanym egzaminem IBM.

Uczestnicy kursu ocenili bardzo dobrze przygotowane materiały zarówno w wersji elektronicznej, jak i drukowanej. Dzielili się także opiniami i wrażeniami po przebytych spotkaniach. Wszyscy twierdzili, że tematyka spotkań jest bardzo interesująca i wiedza zdobyta na spotkaniach bardzo im się przyda w przyszłych poczynaniach finansowych. Kursanci chwalili również atmosferę spotkań.

Każdy z uczestników tych spotkań w trakcie całego projektu miał możliwość zapoznania się z informacjami obejmującymi różne moduły tematyczne. Były to:
- Bezpieczne finanse w sieci. Jak nie dać się oszukać ani wykorzystać w Internecie?
- Płatności bezgotówkowe. Jak wygodnie i bezpiecznie płacić, korzystając z nowoczesnych technologii?
- Zakupy przez Internet. Jak kupować nie wychodząc z domu?
- Dziedziczenie. Wiedza, która zapewni spokój Tobie i Twoim bliskim
- Zarabianie na emeryturze. Jak zyskać dodatkowy dochód i zwiększyć świadczenie emerytalne?

Seniorzy biorący udział w spotkaniach dowiedzieli się między innymi, jakie ryzyka nam grożą w sieci i przede wszystkim – jak się przed nimi zabezpieczyć.Temat zajęć przypadł do gustu i wywołał sporo emocji, bo jak się okazało wielu z uczestników znało już jakieś przypadki oszustw w sieci.

Kursanci mieli też okazję poznać tajniki nowych form transakcji bezgotówkowych, z których coraz chętniej korzystają Polacy. Są to karty płatnicze (debetowa, kredytowa, obciążeniowa i przedpłacona) i przelewy elektroniczne. Jedną z najnowszych propozycji dotyczących płatności bezgotówkowych jest tzw. BLIK, czyli możliwość płacenia za usługi za pomocą smartfona, jak również płatności aplikacjami mobilnymi: Apple Pay i Google Pay.

Nasi seniorzy żywo rozmawiali także o plusach i minusach zakupów przez Internet. Sklepy internetowe pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, a dzięki specjalnym serwisom można robić zakupy jeszcze szybciej i taniej. 
Uczestnicy zapoznali się z procesem składania zamówień w sieci,  poznali różne formy dostawy i płatności za zamówiony towar. Przybliżyli sobie prawa konsumenta oraz miejsca, gdzie mogą uzyskać pomoc w sytuacjach spornych ze sprzedawcą.

Omówiono również tak istotny temat jakim jest dziedziczenie ustawowe oraz testamentowe. Kursanci dowiedzieli się, jak spisać poprawnie testament, kiedy jest ważny i jak uporządkować dokumenty, czyli nabyli wiedzę świadomego zarządzania swoim majątkiem na wypadek śmierci.

Poruszyliśmy też tak ważną sprawę dla seniorw, jak zarabianie na emeryturze. Często ludzie przechodząc na emeryturę zaczynają odczuwać brak zawodowych wyzwań. Warto wtedy zastanowić się nad powrotem do pracy, aby zachować sprawność fizyczną, umysłową i poznawczą w wieku emerytalnym. Podczas spotkań seniorzy uzyskali informacje na temat różnych możliwości 'dorabiania' oraz związanych z tym form zatrudnienia.

Seniorzy aktywnie brali udział we wszystkich zadaniach, a poproszeni o opinię, tak się wyrażali:

  • Dziękuje za miłą atmosferę i za „ciut” nowości.
  • Dziękuję. Kurs w cenie i na czasie. Dziękuje!
  • Było bardzo pięknie, wszystko dokładnie wytłumaczone i jestem bardzo zadowolona.
  • Bardzo miło spędziłam czas biorąc udział w zajęciach. Dowiedziałam się rzeczy, o których nie wiedziałam. Prowadzące spotkania pani Agnieszka i pani Wioleta przekazywały nam wiadomości w sposób bardzo przystępny. Dziękuję. Fajnie było!
  • Dzięki przemiłym i kompetentnym paniom Agnieszce i Wiolecie, które prowadziły spotkania O finansach w bibliotece dowiedziałam się bardzo dużo o sprawach związanych z finansami i miło spędziłam czas.
  • Koleżanki i Koledzy! Jako uczestniczka kursu „O finansach …w bibliotece” mogę polecić te spotkania, odbywające się w bardzo miłej atmosferze, które dostarczyły na niezbędnej wiedzy w tym zakresie. Serdecznie polecam i dziękuję organizatorom za pomysł i wspaniałe przekazanie wiadomości ułatwiające życie.