Dzień 10 października 2019 roku zapisze się w najnowszej historii jako wielkie święto polskiej literatury. Olga Tokarczuk, polska pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka i psycholog została uhonorowana nagrodą Nobla za rok 2018 w dziedzinie literatury. Drugą z dwóch przyznanych nagród odebrał austriacko pisarz Peter Handke.

Zdjęcie Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk urodzona w 1962 roku w Sulechowie z wykształcenia jest psychologiem. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie mieszka we Wrocławiu oraz wKrajanowie koło Nowej Rudy.
Jest jedną z najpopularniejszych i poczytniejszych polskich pisarek oraz laureatką wielu prestiżowych nagród. Należy do grona najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. Prawa do tłumaczenia jej książek zostały sprzedane do ponad dwudziestu krajów i można je już czytać m.in. po angielsku, francusku, niemiecku, hiszpańsku, włosku, szwedzku, duńsku, bułgarsku, serbsku, chorwacku, rosyjsku, czesku, ukraińsku, turecku, a także po chińsku, japońsku i hindi.
Niektóre utwory doczekały się inscenizacji teatralnych („Prawiek i inne czasy”, „E.E.”) i adaptacji filmowych („Żurek”, „Aria Diva”, „Pokot”).

Olga Tokarczuk zadebiutowała w 1979 na łamach pisma „Na przełaj”, gdzie pod pseudonimem Natasza Borodin ogłosiła pierwsze opowiadania. Jako powieściopisarka zadebiutowała w 1993 utworem "Podróż ludzi Księgi".
Wśrod najbardziej znanych jej książek należy wymienić "Prawiek i inne czasy" (1996), "Dom dzienny, dom nocny" (1998), "Bieguni" (2007), "Prowadź swój pług przez kości umarłych" (2009) oraz "Księgi Jakubowe".

Za swoją twórczość była wielokrotnie nagradzana.
Otrzymała m.in. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich (1997) oraz Paszport „Polityki” (1997), Nagrodę Kulturalną Śląska (2003), Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego (2008) oraz Uznamską Nagrodę Literacką (2012). Czterokrotnie nominowana była do literackiej nagrody Nike, którą otrzymała w 2008 roku za powieść "Bieguni". Za "Dom dzienny, dom nocny" otrzymała prestiżową nagrodę „Brücke Berlin”-Preis (2002) i była nominowana do International IMPAC Dublin Literary Award (2004).
Tegoroczna Nagroda Nobla, jak podała Szwedzka Akademia, Olga Tokarczuk otrzymała „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Tym samych pisarka dołączyła do wąskiego grona polskich twórców uhonorowanych tą nagrodą. Są to Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980) i Wisława Szymborska (1996).

Jak mówi sama Olga Tokarczuk „pisanie powieści jest dla mnie przeniesionym w dojrzałość opowiadaniem sobie samemu bajek. Tak jak to robią dzieci, zanim zasną. Posługują się przy tym językiem z pogranicza snu i jawy, opisują i zmyślają”.

Zapraszamy do sięgania po książki Olgi Tokarczuk znajdujące się w zbiorach naszej biblioteki, które można znaleźć na stronie https://www.dzb.pl.